Jakiś czas temu media obiegła wiadomość o mającej powstać na Śląsku pierwszej polskiej fabryce samochodów elektrycznych. Dziś wiemy już, że nawet jeśli plan się spełni, to będzie to raczej linia montażowa dla chińskich modeli – co nie zmienia faktu, że potrzebnych będzie wiele rąk do pracy. Branża automotive w Polsce ma się zresztą świetnie. Funkcjonuje wiele zakładów produkujących poszczególne podzespoły dla topowych, światowych marek. Jeśli więc szukasz przyszłościowego zajęcia, rozważ zdobycie kwalifikacji w przemyśle samochodów osobowych.
Szukanie pracy w automotive – jak robić to skutecznie?
Poszukujący zatrudnienia w branży samochodowej mają dwie możliwości: wysyłać CV bezpośrednio do firm prowadzących rekrutację albo poszukiwać ofert w internecie. Obie drogi są skuteczne, przy czym ta druga jest bardziej efektywna – zamiast wchodzić na strony poszczególnych pracodawców, można w jednym miejscu przeglądać wszystkie oferty z interesującego nas zakresu.
Pod względem funkcjonalności, jak i liczby publikowanych ofert pracy w branży automotive, portal GoWork.pl nie ma sobie równych. Codziennie aktualizowana baza ogłoszeń pozwala na błyskawiczne znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Poszukiwania ułatwiają intuicyjne filtry. Ogromną zaletą jest publikacja opinii o pracodawcach – można dzięki temu uniknąć udziału w procesie rekrutacyjnym w firmie, która nie cieszy się dobrą sławą wśród pracowników.
Jakie stanowiska oferuje przemysł motoryzacyjny?
W automotive pracę znajdą zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i podstawowym. Pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, ale i nowicjuszy, których można do wszystkiego przyuczyć.
Karierę w samochodówce najczęściej zaczyna się skromnie – od linii montażowej. Po zdobyciu wiedzy i stażu można prosić o przeniesienie na wyższe stanowisko, np. przy produkcji zaawansowanych podzespołów, a nawet w nadzorze procesów. Jeśli ktoś zaczyna już z pułapu inżyniera, możliwości są jeszcze większe. Duże firmy produkcyjne z branży motoryzacyjnej potrzebują automatyków, kontrolerów procesów i jakości, a także informatyków i elektroników.
Praca w produkcji samochodów – specyfika i zarobki
Rodzaj wykonywanej pracy oraz wysokość wypłaty zależą od możliwości pracownika, zwłaszcza od jego poziomu i kierunku wykształcenia oraz od umiejętności praktycznych. Przy produkcji najczęściej trzeba się liczyć z minimalną płacą krajową lub kwotą niewiele od niej wyższą, ale jednocześnie pracodawcy często oferują liczne dodatki, takie jak obiady pracownicze, darmowy transport do pracy, ubezpieczenie grupowe, pakiet medyczny czy sportowy.
Na wyższych stanowiskach, gdzie ważą się lody całej produkcji, stawka rośnie wraz z odpowiedzialnością. Inżynier w automotive nierzadko zarabia kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, oczywiście bez nadgodzin czy pracy w weekendy – jest więc do czego aspirować.
Automatyzacja i robotyzacja w branży samochodowej – czy ludzi zastąpią maszyny?
Wiele nowoczesnych linii produkcyjnych w branży automotive obsługują obecnie nie ludzie, ale roboty. Paradoksalnie nie stało się to przyczyną masowych zwolnień w samochodówce. Przeciwnie – osoby, które do tej pory wykonywały żmudne, nieciekawe i męczące fizycznie czynności, zostały przeniesione na bardziej ambitne stanowiska.
Nie należy się więc obawiać konkurencji ze strony robotów czy sztucznej inteligencji. Wynalazki te mają za zadanie pomagać, przejmując na siebie zadania, których nikt wykonywać nie chce.