Bibliotekarz, jako zawód, niesie ze sobą pewien stereotyp, spokojnej nieco nudnej pracy – zazwyczaj wykonywanej przez kobietę, która pod ladą czyta książki i pije kawę całymi dniami. Czy rzeczywiście ten stereotyp ma swoje przełożenie w życiu codziennym? Czy zawód bibliotekarza faktycznie jest taki rutynowy, czy może to przestarzałe przekonania, które warto obalić. O zawodzie bibliotekarza i jego zarobkach, piszemy w niniejszym artykule.
Biblioteka jako trzecie miejsce
Koncepcje trzeciego miejsca stworzył amerykański socjolog Ray Oldenburg. Trzecie miejsce, czyli po pracy i domu, miejsce w którym człowiek się realizuje, wskazuje na przestrzeń do relaksu, odpoczynku i socjalizacji. Współczesna Biblioteka pełni rolę trzeciego miejsca – stanowi bowiem strukturę Domu Kultury, niż miejsca w którym można tylko wypożyczać książki. Biblioteka to przestrzeń, w którym rzeczywiście można zrelaksować się: pograć w gry wideo, posłuchać muzyki, zagrać w planszówki i oczywiście poczytać książki i komiksy. Można skorzystać z komputerów lub tabletów, a w wielu bibliotekach również z drukarek 3D, czy gogli wirtualnej rzeczywistości. Pracujący we współczesnym bibliotekach, bibliotekarze nie są już tylko znawcami literatury, ale popkultury. Biblioteki udostępniają czytelnikom książki, filmy, płyty muzyczne, audiobooki, ebooki, gry komputerowe lub na konsolę. Do tego odbywa się w nich szereg imprez, począwszy od spotkań autorskich – z pisarzami, twórcami, artystami, poprzez wernisaże, kończąc na happeningach i akcjach społecznych.
Bibliotekarz: wielozadaniowy animator
Bibliotekarz we współczesnej bibliotece, zajmuje znacznie bardziej rozległe stanowisko, niż może się wydawać. Od współczesnego bibliotekarza wymaga się przede wszystkim bycia animatorem kultury, czyli kimś takim, kto: potrafi tworzyć animacje dla dzieci i dorosłych, czyli organizować wydarzenia, które aktywizują czytelników. Ponadto potrafi występować publicznie, umie obsługiwać współczesną technologię, więc poza komputerem, konsolami, potrafi także prowadzić spotkania autorskie online, jak również prowadzić lekcje z programowania dla szkół podstawowych i tworzyć i montować filmy. Bibliotekarz prowadzi także Dyskusyjne Kluby Książki, Kluby Filmowe, Kluby miłośników mangi i komiksów, Kluby planszowe. Wszystko to, ma na celu uczynić bibliotekę miejscem atrakcyjnym dla czytelników, aby wciąż pragnęli do niej przychodzić. W dobie ogólnego dostępu do rozmaitych mediów biblioteki musiały przekształcić się, aby pozostać ważną instytucją dla społeczności.
Bibliotekarz wymagania i zarobki
Obecnie wiele Bibliotek nie wymaga wykształcenia bibliotekoznawczego od kandydatów na stanowisko bibliotekarza, choć wykształcenie minimalne to średnie – najczęściej jednak wymagane jest wyższe. Biblioteki przeważnie informują o naborze na swoich stronach internetowych, więc zainteresowani mogą sprawdzać miejskie i wojewódzkie biblioteki, jeśli ten zawód ich interesuje. Istotna jest jednak kwestia zarobków. Ile zarabia bibliotekarz? Bibliotekarz zarabia średnio 2800 zł brutto, czyli najniższą krajową. Wzrost zarobków możliwy od stażu pracy lub innych dokonań, dodatkowo Biblioteki, jako Instytucje Publiczne, wręczają swoim pracownikom nagrody pieniężne, z okazji Dnia Bibliotekarza (gdzie również ogłaszane są awanse), możliwe są także dofinansowania wczasów pod gruszą i dodatki świąteczne, tzw. karpiowe.
Zawód Bibliotekarza przeszedł zatem szereg zmian, które obalają stereotyp pracy w bibliotece. Nie jest to już miejsce tylko z książką, ale nowoczesnymi mediami, a od bibliotekarzy wymaga się m.in.: znajomości popkultury, technologii, umiejętności konferansjerskich. Bez wątpienia jest to kreatywna praca, jednak zarobki mogą nieco zniechęcać – niemniej jeśli lubisz kulturę, jesteś kreatywny i interesują Ciebie nowe media, zerknij na stronę swojej biblioteki i sam przekonaj się, jak to jest być współczesnym bibliotekarzem.
Bibliotekoznawstwo to wbrew pozorom bardzo interesująca dyscyplina. Miałam tę przyjemność studiować na WSKZ gdzie zdobyłam pełne kwalifikacje do pracy w bibliotece szkolnej. całosć kształcenia odbyła się on-line bez konieczności dojeżdżania do uczelni, a materiały były na bardzo wysokim poziomie.