Znalezienie pierwszej pracy po szkole średniej lub po studiach to trudna sprawa. Przede wszystkim zwykle brakuje nam doświadczenia zawodowego, które ma ogromne znaczenie dla pracodawców. Na czym w takim razie skoncentrować się w swoim CV?
Postaw na edukację, szkolenia i mocne strony!
Spora część pracodawców i rekruterów zdaje sobie sprawę z tego, że młodzi ludzie nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego. Zdecydowanie atutem są szkolenia oraz staże (nawet te bezpłatne). Dodatkowo, w CV możemy opisać nieco dokładniej swoją edukację, koncentrując się na wybranym kierunku studiów, uczelni, trybie studiów, a nawet osiągnięciach naukowych (na przykład stypendiach). Co więcej, możemy opisać swoje mocne i słabe strony, a także umiejętności, znajomość programów komputerowych, języków, czy kompetencje zawodowe, wyuczone na studiach.
Napisz CV celowe
CV celowe koncentruje się na celu zawodowym i umiejętnościach. Możemy pominąć tutaj częściowo dotychczasowe doświadczenia i opisać, gdzie widzimy siebie za jakiś czas, podając konkretne stanowisko, zakres obowiązków. W ten sposób rekruter lub pracodawca skupiają się na tym, co kandydat chce wnieść do organizacji, jaki ma cel oraz ambicje zawodowe. Do CV celowego dobrze jest dołączyć porządny list motywacyjny. Taki pakiet plików, wraz z odpowiednią grafiką i starannością o szczegóły (wyjustowana czcionka, ład, równe akapity), może zachwycić przyszłego pracodawcę.
O jakim doświadczeniu możemy napisać?
Niektóre osoby poszukujące pracy mogą pochwalić się doświadczeniem ale w formie praktyki, czy stażu. Takie informacje zawsze warto zawrzeć w CV. Jeśli dana osoba dawała korepetycje, pomagała w przedszkolu, była opiekunką do dzieci, czy pracowała w wakacje za granicą, także może opisać to krótko w swoim życiorysie. Niektórzy myślą, że to, co nie zostało udokumentowane za pomocą świadectwa pracy, nie liczy się. Nie jest to prawda. Największe znaczenie ma odpowiednia motywacja, a pewne doświadczenia mogą się przydać. Korepetycje to nic innego jak kontakt z klientem, a praca jako opiekunka zdecydowanie może być pomocna na stanowisku nauczyciela.
Pamiętajmy, aby skoncentrować się na swoich mocnych stronach, kompetencjach i wszelkich informacjach, które wskazują na pracowitość i odpowiednią motywację.
Jak napisać CV nie mając doświadczenia
Brak doświadczenia zawodowego może być zdecydowanie dużą przeszkodą w uzyskaniu świetnej i dobrze płatnej pracy. Nie bez przyczyny wiele młodych osób, które są absolwentami szkoły średniej lub dopiero co ukończyły studia, obawia się że nie zdobędzie upragnionej pracy. Mówi się, że dobry pracodawca poszukuje 20 – latków, z minimum 10 – letnim doświadczeniem. Logiczne, że takie wymagania są nierealne, ale obawy młodych osób nie są całkowicie chybione.
Jak przygotować swoje pierwsze CV, które będzie przepustką do rozmów kwalifikacyjnych i tym samym zwiększy szanse na zatrudnienie?
Jak napisać CV bez doświadczenia
Curriculum Vitae to życiorys, każdy potencjalny pracodawca, zdaje sobie sprawę, że w CV absolwenta szkoły średniej czy świeżo upieczonego magistra nie mają szans znaleźć się wielostronicowe opisy, jego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Będąc młodym absolwentem, poszukującym pracy musisz uwierzyć w to, że potencjalny pracodawca oglądając Twoje CV z góry ma pewne założenia, co do swojego potencjalnego pracownika. Jeżeli osoba będąca odpowiedzialna za rekrutację w danej firmie, ustanowiła sobie za cel, zatrudnienie doświadczonej osoby, to od razu – nawet bez czytania, odrzuci CV absolwenta. Nie ma tu Twojej winy. Po prostu są stanowiska i firmy, dla których liczą się jedynie doświadczenie i długoletni staż pracy.
Wybierając stanowiska, na które rekrutujesz – czy to przeglądając ogłoszenia o pracę, czy też samodzielnie kontaktując się z działami HR wymarzonych pracodawców, musisz mieć na uwadze, że każde stanowisko ma swoją indywidualną ścieżkę. Nawet będąc stypendystą czy niezwykle aktywnym działaczem społecznym, w swojej pierwszej pracy nie powinieneś liczyć na stanowisko kierownicze. Stanowiska o wyższej randze, zawsze są zarezerwowane dla osób doświadczonych. Oczywiście nie powiedziane, że po kilku miesiącach kariery w danej firmie, nie awansujesz, ale żeby tak się stało musisz pogodzić się z koniecznością rozpoczęcia swojej kariery od najniższych szczebli.
Pierwsze CV
Pisząc swoje pierwsze CV, powinieneś pamiętać, że dla bardzo wielu potencjalnych pracodawców, Twój wiek jest ogromnym atutem, a brak doświadczenia możesz obrócić na swoją korzyść. Zastanawiasz się – jak? Czy brak doświadczenia może faktycznie być czymś pozytywnym? Tak może być. Młody absolwent, stanowi dla potencjalnego pracodawcy – przysłowiową białą kartę. Taka osoba nie posiada złych nawyków, nie jest naznaczona niewłaściwym torem myślenia czy zachowania. Młoda osoba, która dopiero zaczyna swoja ścieżkę kariery wyłapuje najważniejsze aspekty, szybko się uczy i przede wszystkim ma małą tendencję do krytycznego patrzenia na swojego szefa. To jest duża zaleta, ale musisz uważać żeby nie stała się Twoją pułapką. Przyszły szef, zachwycony Twoją „niewinnością” i pragnieniem wykazania się, może stanowić źródło wielu negatywnych spraw związanych z pracą. Wykorzystywanie i mobbing to tylko niektóre z nich. Dlatego też, będąc młodym i niedoświadczonym pracownikiem musisz pamiętać, aby dbać o swoje prawa i w żadnym wypadku nie pozwalać się wykorzystywać.
Wzór CV dla ucznia liceum bez doświadczenia
Uczeń, który dopiero co został absolwentem może być idealnym kandydatem do pracy. Silnie zmotywowany i zawsze gotowy do wykonywania zadań. W pisaniu swojego CV podkreśl swoje mocne strony. Jesteś punktualny? Nigdy nie zawodzisz swojej rodziny i przyjaciół? Koledzy proszą Cię o pomoc i liczą się z Twoim zdaniem? Opisz te cechy w swoim CV. Nie rzucaj pustych haseł, typu: punktualność i rzetelność. Takie słowa wpisuje każdy, nie zastanawiając się, czy mają one odniesienie do rzeczywistości. Spraw, aby Twoje CV nabrało indywidualnego charakteru, tym bardziej że w rubryce „doświadczenie” znajduje się puste pole.
Cechy charakteru są niezwykle ważne, warto je podkreślać w tworzeniu CV. Zdecydowanie lepiej brzmi „moi przyjaciele cenią moją wysoką kulturę osobistą i dyskrecję” niż pojedyncze słowo „uczciwy”. Zadaj sobie odrobinę trudu i rozwiń swoje cechy charakteru, wplatając odrobinę życiowego doświadczenia, w zamian za te zawodowe.
Byłeś wolontariuszem, może zainicjowałeś zbiórkę pieniędzy na chore dziecko znajomych, zbierasz napotkane na swoje drodze śmieci, wyrzucone przez przechodniów, a może z oddaniem opiekujesz się młodszym rodzeństwem lub schorowanym dziadkiem? Dla potencjalnego pracodawcy, to co robisz po lekcjach lub w wolnym czasie będzie niezwykle ważne i wartościowe.
CV bez doświadczenia – przykład
Niezależnie od tego co znajdzie się w Twoim CV, powinieneś się kierować zasadą, że to swoista prezentacja Twojej osoby. Będąc młodą, niedoświadczoną osobą, z pewnością Twoje CV będzie krótkie i nie zajmie więcej niż 1 lub 1,5 strony A4. Nie zapełniaj sztucznie miejsca, wypisując szkołę podstawową czy przedszkole do których uczęszczałeś. Widząc Twoją datę urodzenia, potencjalny pracodawca, chce przeczytać o Twoich mocnych stronach. Ale co ważne interesują go również Twoje słabe strony. Szczerość w autoprezentacji jest zawsze doceniana. Jeżeli borykasz się z problemem gapiostwa, możesz zaprezentować swoją cechę jako „ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki i dążenie do pokonania własnych słabości”. Ludzie, którzy potrafią przyznać się do znajomości własnych wad są traktowani jako bardziej wiarygodni, niż ci którzy potrafią mówić jedynie o swoich zaletach.
Więcej na temat tworzenia CV, zdobywania doświadczeń zawodowych i sposobów tworzenia swojego życiorysu dowiesz się ze strony ForumPraca.pl.
Przede wszystkim, zainteresowania, wolontariat, czytelność i szata graficzna.
Nie wolno zapominać o liście motywacyjnym!
W obecnych czasach wszystko zależy od stanowiska i branży w której składamy CV. Im kreatywniejsze tym lepiej dla osoby starającej się o prace, takie czasy.