Praca na budowie w Polsce kojarzy się z ciężkimi i męczącymi robotami. Prawda jest taka, że niekoniecznie tak musi być! Z pomocą odpowiedniego sprzętu i przy dobrych kwalifikacjach, właściciel firmy lub nawet sam pracownik budowlany może zarabiać znacznie więcej niż na przykład prezes banku!
Jeśli planujesz zająć się budowlanką, to warto zdać sobie sprawę, że na początek nie musisz inwestować we własny sprzęt. Niezależnie czy chcesz pracować u kogoś, czy może planujesz budowę własnego domu, zawsze możesz skorzystać z usług branżowych firm, na przykład wynająć koparkę lub inny niezbędny sprzęt budowlany. Pomocna może okazać się też wypożyczalnia przyczep lub specjalistycznych samochodów ciężarowych. Dobry sprzęt jest jak fundament. Specjalizując się w pracach budowlanych, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jaki jest ważny.
Zakładanie firmy budowlanej – od czego zacząć?
Najważniejszy jest plan działania. Rozważając otwarcie firmy budowlanej, warto na początek zastanowić się, czym konkretnie chcesz się zajmować. Jeśli masz jakieś umiejętności, to po prostu je wykorzystaj. Stwórz swój plan na biznes – zastanów się, w czym jesteś dobry i jakie usługi będziesz świadczyć.
Na początek możesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli staniesz się rozchwytywanym specjalistą, zawsze możesz pomyśleć o rozszerzeniu swojej firmy o dodatkowych pracowników lub podwykonawców.
Co jest potrzebne do założenia firmy budowlanej?
Umiejętności i chęć do pracy to najważniejszy aspekt dobrego budowlańca. Jeśli będziesz fachowcem w swojej dziedzinie, z pewnością Twoi klienci polecą Cię znajomym. Warto więc zająć się rzeczą, w której czujesz się dobrze i wiesz, że sprawi Ci przyjemność.
Oprócz samych chęci wymagane będzie założenie działalności z odpowiednim kodem PKD. Pomocne w tym celu mogą okazać się usługi firm księgowych, które kompleksowo zajmą się prowadzeniem Twoich ewidencji podatkowych.
Czy trzeba inwestować w firmę budowlaną?
Na początek zaczniesz od małej firmy. Jeśli nie chcesz pracować sam, możesz zatrudnić kilku innych fachowców. Do efektywnej pracy przydatny będzie najpotrzebniejszy sprzęt budowlany. Na szczęście w dzisiejszych czasach możesz rozważyć wypożyczenie maszyn i samochodów.
Wiele firm świadczy usługi wynajmu lub leasingu sprzętu budowlanego. Pojazdy, przyczepy, koparki, podnośniki i lekki sprzęt budowlany można po prostu wypożyczyć z opcją odjęcia ceny wynajmu w kosztach działalności.
W przyszłości można rozważyć opcję zakupu maszyn i narzędzi na własność. Na początek jednak wynajem może okazać się najlepszą możliwą opcją, tym bardziej dla osób, które nie posiadają zbyt dużego kapitału na start.
Co można oferować swoim klientom?
Branża budowlana to rozległa gałąź gospodarki. Usługi, jakie świadczą firmy budowlane, mogą obejmować między innymi zakres prac związany z murarstwem, tynkarstwem, dekarstwem, betoniarstwem, geodezją, malarstwem i tak dalej.
Posiadając dobrze prosperującą firmę, warto rozważyć opcję zatrudnienia dodatkowych fachowców lub pracowników ogólnobudowlanych do pomocy w pracy. Zatrudnienie pracowników do spore koszty prowadzenia działalności związanej z pracami budowlanymi.
Jeśli jednak pracownik okaże się sumienny i wykona swoje zadania starannie, z pewnością inwestycja w jego zatrudnienie zwróci się z nawiązką.
Comments 1