Leasing w Polskim Ładzie wyglądać będzie inaczej, niż dotychczas. Co się zmieni? Czy leasing przestanie się opłacać? Jakie będą jego koszty? Jaki będzie podatek VAT przy wykupie samochodu? Tego dowiecie się z naszego artykułu!
Leasing w Polskim Ładzie zmiany
Leasing w Polskim Ładzie zakłada szereg zmian, co niepokoi wielu przedsiębiorców. Rząd zdecydował się zmienić zasady leasingu, aby uniknąć dotychczasowych motywacji, jakimi kierowali się właściciele firm. Chodzi przede wszystkim o to, że sprzedając auto wykupione z leasingu, przedsiębiorca mógł uniknąć płacenia podatku dochodowego. Dotychczas biorąc samochód w leasing, przedsiębiorca po zakończeniu umowy leasingu, mógł wykupić samochód na cele prywatne. Po 6 miesiącach można było sprzedaż samochód, nie płacąc przy tym podatku dochodowego, co przynosiło wiele korzyści finansowych dla właściciela firmy. Od 1 stycznia 2022, aby sprzedać samochód poleasingowy bez podatku, trzeba będzie czekać nie 6 miesięcy, ale 6 lat. Zatem decydując się sprzedać samochód przed upływem 6 lat, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.
Wykup samochodu a podatek VAT
Kolejna zmiana dotyczy raty wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej. Do końca 2021 roku, podatek VAT naliczany był od ostatniej rady leasingu, co stanowiło niewielki odsetek wartości samochodu (do kilku procent). Od stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy zapłacą podatek VAT od realnej wartości rynkowej samochodu, nie zaś od kwoty wykupu. Powoduje to, że wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingowej nie jest już tak atrakcyjną opcją, jak było to przez wiele lat.
Leasing w Polskim Ładzie konsekwencje
Bez wątpienia zmiany wprowadzone przez Polski Ład mogą mieć wpływ na dotychczasowe trendy leasingowe, a także eksploatacje samochodów. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wziąć samochód w leasing na 4 lata, zdecyduje się uniknąć podatku dochodowego i sprzeda pojazd po 6 latach od momentu wykupu samochodu, będzie korzystał z niego łącznie przez 10 lat. Oznacza to zatem, że będziemy dłużej użytkować jeden pojazd, a co za tym idzie średni wiek samochodu osobowego na naszych drogach, zostanie podniesiony. Istnieje szereg spekulacji i prób znalezienia sposobu na ominięcie 6 letniego okresu użytkowania samochodu po wykupie. Jedną z opcji, jest przekazanie wykupionego samochodu w darowiźnie, a osoba której zdecydujemy się przekazać auto, może sprzedać je przed upływem 6 lat. Jednak jest to możliwość wciąż niepewna pod względem prawnym, a jedynie otwierająca okno możliwości dla ewentualnych, wcześniejszych sprzedaży poleasingowego samochodu.
Leasing i alternatywy
W przypadku mniej korzystnego leasingu, pojawiają się alternatywne możliwości oraz spekulacje, które są przez przedsiębiorców brane pod uwagę. Przede wszystkim przy obecnych zmianach, zyskać może leasing operacyjny z możliwością wysokiego wykupu samochodu. Oznacza to płacenie niższych rat miesięcznie, ponieważ sam leasing nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, ale możliwością. Istnieje również szansa, że firmy leasingowe zdecydują się oferować firmom wynajem długoterminowy samochodów.
Leasing a wynajem długoterminowy
W świetle nowych zmian, korzystniejszy może okazać się leasing operacyjny z możliwością wysokiego wykupu, ponieważ co miesiąc płacimy niższe raty, a na koniec umowy wykup jest opcją, a nie obowiązkiem. Dodatkową możliwością jest wynajem długoterminowy samochodu, co firmy leasingowe mogą również wprowadzić do swojej oferty. W tym przypadku klient może wykupić wynajmowany samochód po zakończeniu umowy, ale ma również możliwość zwrócenia auta i w jego miejsce wziąć nowy samochód. W przypadku chęci zakupu samochodu cena samochodu stanowi jego wartość rynkową na koniec umowy.
Leasing w Polskim Ładzie nie opłaca się?
Wprowadzone zmiany mogą spowodować, że leasing samochodu nie będzie już tak atrakcyjny, jak dotychczas, na co wskazują dwie główne zmiany – okres wykupu oraz podatek VAT. Jednak wciąż jest to korzystna opcja dla przedsiębiorców. Polski Ład nie zmienia możliwości dodania wydatków leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, odpisów amortyzacyjnych, czy kosztów eksploatacji. Samochód w leasingu wciąż jest korzystniejszą opcją, niż kredyt, jeśli nie planujemy wykupu. Zmiany mogą odczuć najbardziej Ci przedsiębiorcy, którzy byli nastawieni na wykup i sprzedaż samochodów poleasingowych.