Praca w komisie samochodowym, to idealne zajęcie dla miłośników motoryzacji. Jeśli zatem interesują Ciebie auta, lubisz pracować z ludźmi, nie boisz się wyzwań no i masz smykałkę do handlu – koniecznie rozważ pracę, jako sprzedawca samochodów używanych. To zajęcie, które może przynieść Tobie zarówno satysfakcję, jak i dobre zarobki. Dowiedz się więcej o pracy dealera samochodów!
Praca w komisie samochodowym wymagania
Czego oczekuje się na stanowisko sprzedawcy samochodów? Z pewnością nie może to być przypadkowa osoba, która szuka po prostu jakiejś pracy. Właściciele komisów samochodowych poszukują prawdziwych pasjonatów motoryzacji, znawców aut, którzy nie tylko potrafią sprawnie odpowiedzieć na pytania klientów, ale również odpowiednio zachęcić ich do zakupu pojazdu. W końcu ta praca to handel – umiejętności komunikacyjne i zdolności marketingowe są tutaj na wagę złota – dosłownie. Jednak w komisie samochodowym sprzedawca samochodów to nie jedyne stanowisko. Znajdzie tam pracę również mechanik który zajmą się odpowiednio skupionymi autami, tak aby trafiły do sprzedaży.
W komisie nie tylko sprzedaje się samochody, ale prowadzi się również skup samochodów używanych. To bardzo ważny element pracy dealera aut, ponieważ musi mieć szeroką wiedzę na temat wielu marek samochodów, ale także ich sprawności i wydajności. Zaoferowanie klientowi rozsądnej ceny za skupowany samochód musi zadowolić zarówno sprzedawcę, jak i kupującego – aby komis samochodowy mógł na przyszłej sprzedaży sam zyskać. Sprzedawca samochodów używanych musi umieć radzić sobie z obsługą wielu klientów – jak twierdzą sami pracownicy komisów, czasami jest ich naprawdę dużo. A nikt nie lubi być traktowany lekceważąco, zatem jest to również praca pod presją, a niekiedy w trudniejszych warunkach – np. przy roszczeniowych kliencie, do którego należy mieć odpowiednie podejście. Praktyka czyni mistrza, a umiejętności sprzedażowe i komunikacyjne w takich przypadkach są bezcenne. Pamiętajmy, że klienci mogą oceniać nasz komis w Internecie – to w jaki sposób ich potraktujemy, może mieć swoje skutki.
Praca w komisie samochodowym – czym zajmuje się sprzedawca samochodów?
Skupmy się szczegółowo na obowiązkach pracownika komisu samochodowego. Co należy do jego zadań?
- Kompleksowa obsługa sprzedaży samochodów, a zatem: diagnoza potrzeb klienta, ale także komisu, oferta, prezentacja samochodu, w tym jazda próbna oraz finalizacja sprzedaży.
- Pozyskiwanie klientów – osoby zainteresowane kupnem lub sprzedażą samochodu odwiedzają przeważnie kilka komisów samochodowych. Dlatego ważne jest, aby starać się uzyskać zainteresowanie klienta i myśleć strategicznie. Należy działać w taki sposób, aby klient chciał skorzystać z usług, a zadowolony petent poleci komis swoim znajomym, a oni swoim.
- Doradztwo – większość klientów ma sprecyzowane potrzeby i oczekiwania względem samochodu, którego szukają. Jednak znajdą się też tacy, którzy nie do końca wiedzą, co chcą – dlatego niezbędna jest odpowiednia komunikacja z klientem. Należy rozpoznać jego potrzeby, zadając odpowiednie pytania np.: dla kogo jest samochód – innego auta będzie poszukiwał singiel, a jeszcze innego rodzina z dziećmi i psem. Inne preferencje samochodowe mają mężczyźni, a inne kobiety. Czy chodzi o samochód miejski, czy taki który sprawdzi się na dalekich trasach? Dzięki rozpoznaniu potrzeb klienta, sprzedawca samochodów, zaproponuje ofertę, która zadowoli klienta.
- Analiza konkurencji – warto wiedzieć, co oferują sprzedawcy w innych komisach samochodowych. Rozpoznanie cen, planu działania to cenne informacje, które pozwolą sprzedawcy proponować klientom konkurencyjne oferty.
I chociaż praca w komisie samochodowym wydaje się typowo męskim zajęciem, to jednak zatrudnienie mogą znaleźć również kobiety – jeśli motoryzacja to ich pasja, a jednocześnie potrafią odpowiednio sprzedać oferowany towar.
Praca w komisie samochodowym zarobki
W przypadku komisów samochodowych zarobki nie są ujednolicone. To ile zarobimy na danym stanowisku zależy od wielkości komisu, jego renomy, ale także ilości sprzedanych samochodów. Większość komisów oferuje swoim pracownikom podstawowe wynagrodzenie z atrakcyjnymi prowizjami od sprzedaży samochodu – od 10-20%. Widełki zarobkowe wynoszą tutaj 6 500–15 000 zł brutto. Jest to więc szansa na bardzo imponujący zarobek, pod warunkiem, że w pracy będziemy wydajni. Jednak każdego miesiąca można zarobić inną kwotę – więc warto liczyć się z tym, że nie zawsze będziemy mieć 5 cyfrową pensję. Pamiętać należy, że klientowi nie można sprzedać obojętnie jakiego samochodu, ale taki z którego będzie zadowolony – w przeciwnym razie możemy stracić potencjalnych klientów. Sprzedaż musi być zatem satysfakcjonująca dla obu stron.
Sprzedaż samochodów używanych to dla wielu pasjonatów motoryzacji idealne zajęcie pracy. Pozwala każdego dnia obcować z różnymi samochodami, ale także różnymi klientami. Elastyczność to wielka zaleta w tym zawodzie – jeśli jednak posiadasz odpowiednie predyspozycje, szukasz pracy, która będzie Twoją pasją – to idealne zajęcie dla Ciebie.
Skup aut Poznań udostępnił dane do artykułu.