Biegły rewident to osoba, która przez odpowiednie szkolenie i doświadczenie zawodowe jest uprawniona do prowadzenia badań sprawozdań finansowych oraz ich opiniowania. Zawód ten jest szczególnie ważny w przypadku dużych i rozbudowanych spółek giełdowych, ponieważ przeprowadzane przez niego badania mogą mieć istotny wpływ na decyzje inwestorów. Biegli rewidenci są więc osobami o dużej odpowiedzialności, której muszą sprostać.
Biegły Rewident – jakie należy ukończyć studia?
Biegły Rewident to osoba, która ma uprawnienia do prowadzenia badań i wystawiania opinii na temat rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Aby zostać biegłym rewidentem, należy ukończyć studia licencjackie lub magisterskie na kierunku finanse lub rachunkowość. Ponadto, Biegli Rewidenci muszą posiadać co najmniej 5-letnią praktykę w zawodzie oraz przejść egzamin państwowy.
Obecnie na rynku pracy jest bardzo duża konkurencja, dlatego też warto rozważyć podjęcie studiów podyplomowych. Studia podyplomowe na kierunku biegły rewident mogą być doskonałym sposobem na podniesienie kwalifikacji oraz zwiększenie szans na znalezienie pracy w tym zawodzie.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako biegły rewident?
Nie każdy może pracować jako biegły rewident. Aby móc podjąć taką pracę, trzeba spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim należy ukończyć studia ekonomiczne na kierunku finansów lub rachunkowości. Ponadto, kandydat na biegłego rewidenta musi posiadać co najmniej 5-letni staż pracy w dziedzinie finansów lub rachunkowości. Doświadczenie to jest szczególnie ważne, ponieważ biegli rewidenci często prowadzą badania sprawozdań finansowych firm. Wymaga to od nich dobrej znajomości przepisów i procedur rachunkowych. Biegli rewidenci są także zobowiązani do ciągłego doskonalenia swoich kompetencji. Aby móc podjąć pracę w tym zawodzie należy ukończyć dodatkowe szkolenia oraz egzaminy państwowe.
Większość biegłych rewidendów posiada także certyfikaty międzynarodowych instytucji rachunkowych, np. Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) czy Międzynarodowej Rady Biegłych Rewidentów (IAASB). Osoby pracujące jako biegli rewidenci muszą być także osobami godnymi zaufania. Biorą oni bowiem udział w audytach sprawozdań finansowych, które mogą dotyczyć tak ważnych dla firmy spraw jak np. jej straty lub zyski. Dlatego też, aby móc pracować w tym zawodzie, kandydat musi posiadać odpowiednie referencje i pozytywne opinie od osób, z którymi współpracował w przeszłości.
Biegły rewident – jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku?
Rewident to osoba, która spośród wszystkich pracowników ma największe doświadczenie w księgowości. Jest to bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja, ponieważ jest on odpowiedzialny za dokonywanie kontroli finansowej. Najważniejszym zadaniem rewidenta jest zatem potwierdzenie poprawności operacji finansowych firmy. Rewident musi dbać o to, by każda transakcja finansowa była odpowiednio udokumentowana oraz prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Do głównych zadań rewidenta należą:
– analiza dokumentacji finansowej,
– przygotowywanie raportów finansowych,
– prowadzenie audytu wewnętrznego.
Aby móc wykonywać swoje obowiązki, rewident musi posiadać bardzo dobre umiejętności analityczne i księgowe. Powinien także mieć dobrą znajomość prawa i przepisów dotyczących rachunkowości oraz finansów. Bardzo ważna jest także umiejętność obsługi programów komputerowych stosowanych w księgowości. Rewident powinien także cechować się dużą spostrzegawczością oraz umiejętnościami interpersonalnymi, ponieważ często jest on zmuszony prowadzić rozmowy ze współpracownikami na temat ich operacji finansowych.
Jakich zarobków spodziewać się na stanowisku biegłego rewidenta?
Biegły rewident to osoba, która ma uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Często jest on również zatrudniony na stanowisku doradcy podatkowego lub audytora wewnętrznego. Zarobki biegłego rewidenta są uzależnione od wielu czynników, takich jak: doświadczenie, rodzaj pracy, miejsce zamieszkania itp. Zarobki biegłego rewidenta mogą się różnić w zależności od tego, czy pracuje on w dużej korporacji, czy ma własną działalność gospodarczą. Większość biegłych rewidentów pracuje na etatach i ich pensja miesięczna wynosi od 4 000 do 8 000 złotych brutto.
Do tej kwoty należy jeszcze dodać ewentualne dodatki, takie jak premia uznaniowa lub dodatek stażowy. Natomiast biegli rewidenci, którzy prowadzą swoje własne biura rachunkowe mogą osiągnąć miesięczny dochód nawet do 20 000 złotych brutto. Należy pamiętać, że aby zostać biegłym rewidentem należy ukończyć 5-letnie studia licencjackie lub magisterskie na kierunku administracja lub finanse. Ponadto trzeba posiadać co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe oraz zdać egzamin państwowy.