Zawód kryminologa zdobywa coraz większą popularność, ponieważ profesja ta odgrywa coraz bardziej istotną rolę w procesie egzekwowania prawa. Wiedza z zakresu kryminologii cały czas się rozwija, trudno więc się dziwić, że zatrudnianie tego typu ekspertów staje się istotne i pożądane. Sprawdź, na czym polega praca kryminologia, jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie oraz na jakie zarobki można liczyć, jeśli zdecydujesz się podjąć pracę.
Co to jest kryminologia? Definicja
Kryminologia to dziedzina zajmująca się osobą sprawcy przestępstwa, przyczynami jego czynu i warunkami społecznymi, w jakich go dokonał. Termin wywodzi się od łacińskiego słowa crimen (przestępstwo) oraz greckiego logos (nauka).
Czym zajmują się kryminolodzy? Obowiązki kryminologa
Do obowiązków zawodowych eksperta kryminologicznego należą m.in.:
- badanie zachowań przestępców,
- tworzenie raportów z badań nad przestępczością, ekspertyz i prognoz,
- prowadzenie statystyk i szacowanie zagrożeń,
- śledzenie losów przestępców i ich ofiar,
- analiza konkretnych rodzajów przestępstw,
- kwestie związane z resocjalizacją oraz perspektywami socjalnymi,
- śledzenie konkretnych tendencji kryminalnych / przestępczych we wskazanych miejscach oraz działania prewencyjne, aby zminimalizować łamanie prawa i jego skutki,
- pomaganie w przesłuchaniach podejrzanych dzięki psychologicznemu aspektowi ich pracy.
W zależności od instytucji, w której pracują, kryminolodzy zajmują się różnymi kwestiami, dlatego tak ważna jest dla nich specjalizacja. Zakres ich obowiązków zależy od miejsca zatrudnienia (służba więzienna, sektor prywatny, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, inne służby specjalne, organizacje pozarządowe itd.) i wybranego obszaru zainteresowań.
Kryminologia a kryminalistyka – odkryj różnice
Te dwa pojęcia często bywają ze sobą mylone, ponieważ oba odnoszą się do tematyki przestępczości.
Kryminologia jednak zajmuje się badaniem przestępstw, analizą ich przyczyn, profilowaniem sprawców oraz zrozumieniem osobowości przestępcy i jego motywacji. Praca kryminologa odnosi się więc do takich przestępstw, które już się wydarzyły.
Kryminalistyka natomiast koncentruje się na technikach wykrywania przestępstw, zapobieganiu im oraz na gromadzeniu dowodów potrzebnych do skazania ich sprawców. Jest bardziej teoretyczna niż praktyczna, chociaż odgrywa bardzo ważną rolę w poprawie bezpieczeństwa w naszym kraju i nie tylko.
Jak zostać kryminologiem? Ścieżka kariery
Ścieżka edukacyjna do zawodu kryminologa rozpoczyna się w trakcie wyboru studiów. Niezbędny jest bowiem tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: licencjata lub magistra. W zależności od wybranej specjalizacji niezbędne będzie dalsze dokształcanie, ponieważ kryminologia bardzo prężnie się rozwija, więc trzeba mieć świadomość, że zmianie ulegają narzędzia, zakres wiedzy, ale też metody śledztwa.
Ponadto należy pamiętać, że kryminologia lub kryminalistyka jest trudnym psychicznie zawodem. Osoba wybierająca tę ścieżkę kariery musi mieć świadomość, że będzie miała do czynienia z takimi zjawiskami jak narkomania, alkoholizm, różne rodzaje przestępstw, postępowania karne, wiktymologia, manipulacje i inne sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu. Być może rekompensuje te kwestie wysokość wynagrodzenia, ale wybierając tę profesję, trzeba być na to przygotowanym.
Ile zarabia kryminolog? Przeciętne zarobki w zawodzie
Kwestia wynagrodzenia jest zależna od zakresu obowiązków, miejsca pracy i doświadczenia. Średnie zarobki kryminologów w Polsce to ok. 5000 złotych brutto miesięcznie przy widełkach 4000-6000 zł. Zwykle wyższe zarobki wiążą się z sektorem prywatnym, ale nie jest to zasada. Kryminolog w policji czy innej instytucji państwowej może liczyć za to na stabilne wynagrodzenie, szczególnie pracując dodatkowo jako dydaktyk lub kryminolog prowadzący badania naukowe.