W dobie nowoczesnych technologii i masowej produkcji umiejętności stolarskie stają się coraz bardziej cenione. Wykorzystując tradycyjne techniki oraz nowoczesne narzędzia, stolarze tworzą nie tylko funkcjonalne meble, ale także dbają o elementy wystroju, które wprowadzają do wnętrz ciepło i charakter. Sprawdź, jak wygląda droga do tego zawodu, ile zarabia ekspert i jakie ma obowiązki.
Czym zajmuje się stolarz? Usługi stolarskie w pigułce
Prawdą jest, że stolarz zajmuje się pracą z drewnem. Nie jest to jednak jedyny aspekt tego zawodu. Stolarz tworzy meble, ale również zajmuje się naprawami wytworów drewnianych – schodów, okien, drzwi czy wyposażenia wnętrz (mebli, rzeźb i innych ozdób).
Do zakresu jego obowiązków zaliczają się również renowacja i konserwacja drewnianych wyrobów. Jako ekspert stolarz dobrze wie, jak zadbać o ten materiał.
Jako osoba wyrabiająca meble stolarz musi również umieć czytać rysunki techniczne oraz oddać w projekcie oczekiwania klienta. Często współpracuje też z innymi specjalistami (np. architektami lub projektantami wnętrz), ale powinien umieć zająć się wszystkimi aspektami zamówienia samodzielnie. Praca w tym zawodzie oznacza również wysoko rozwinięte zdolności manualne, aby precyzyjnie wykonać projekt.
Czy stolarz i cieśla to to samo? Odpowiadamy
Te dwa zawody często są ze sobą mylone, bo łączą je elementy stolarki budowlanej. Należy jednak pamiętać, że stolarz to rzemieślnik, którego praca skupia się na wyrobie przedmiotów codziennego użytku i mebli, np. okien, drzwi czy mebli. Dobry stolarz – oprócz obróbki drewna – wykonuje renowacje i konserwacje za pomocą odpowiednich farb i lakierów.
Cieśla natomiast zajmuje się wykonywaniem konstrukcji wieńcowej (zrębu) budynku, a nie jego wyposażeniem. W uproszczeniu można powiedzieć, że przygotowuje połączenia ścian.
@doroboty.tv #dlaciebie #foryou #doroboty #praca #stolarz ♬ dźwięk oryginalny – Doroboty
Jak zostać stolarzem? Kariera stolarska krok po kroku
Droga do zawodu stolarza jest dosyć prosta, jeśli już na wstępie dysponuje się umiejętnościami manualnymi i lubi pracę fizyczną. Należy bowiem ukończyć szkołę zawodową lub technikum o profilu stolarskim. W trakcie nauki i praktyk kandydaci na stolarzy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Obecnie wyższe uczelnie umożliwiają również studiowanie kierunków związanych z drewnem, np. projektowanie mebli. W trakcie takich studiów również można poznać tajniki pracy stolarskiej, ale nie można zapominać praktyce, która jest w tym zawodzie bardzo ważna.
Ile zarabia stolarz? Czy stolarstwo jest opłacalne?
Według danych statystycznych stolarz w Polsce może liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości około 5000 zł brutto miesięcznie. Na tę kwotę składają się takie aspekty jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, stopień zaawansowania czy miejsce pracy stolarza. Więcej zarabiają stolarze zajmujący się różnymi zleceniami na własną rękę niż tacy, którzy pracują na etat u kogoś.
Należy jednak pamiętać, że tego typu praca łączy się z wieloma zagrożeniami. Najbardziej popularnymi wśród nich są przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, dokuczające osobom pracującym fizycznie i z ciężkimi przedmiotami. Jeśli jednak przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i pamięta o odpoczynku, praca stolarza może być jednocześnie satysfakcjonująca zawodowo i finansowo.