Ławnicy to osoby, które są wyznaczane przez sąd, aby orzekały w sprawach drobnych wykroczeń. Są to sprawy, w których kara nie przekracza 5 tysięcy złotych. Ławnicy są wyznaczani spośród osób, które mają co najmniej 21 lat i które są obywatelami polskimi
Ławnik – jakie studia należy ukończyć?
Ławnik to osoba, która orzeka w sprawach cywilnych i karnych. Jest ona wyznaczona przez sąd i ma prawo do badania materiału dowodowego, rozmawiania z świadkami oraz ustalania faktów. Ławnicy są wybierani spośród osób, które mają co najmniej 21 lat i ukończyły studia wyższe. Aby zostać ławnikiem, należy ukończyć studia prawnicze lub administracyjne. Ponadto trzeba mieć co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego w jednej z tych dziedzin.
Jakie kryteria należy spełnić, aby pracować jako ławnik?
Ławnikiem można zostać po ukończeniu 21. roku życia. Wymagania wobec kandydatów są następujące: niekaralność, dobra opinia, podstawowa wiedza prawnicza oraz umiejętności obsługi komputera. Dodatkowo osoba ubiegająca się o stanowisko ławnika powinna legitymować się dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub być członkiem rodziny wielodzietnej.
Osoby zainteresowane pracą w charakterze ławnika mogą składać podania o zatrudnienie w sekretariacie Sądu Rejonowego lub bezpośrednio do Prezesa Sądu. Kandydaci na ławników muszą przejść procedurę rekrutacyjną, która obejmuje rozmowy kwalifikacyjne i sprawdzenie ich wiedzy prawnej. Po pozytywnym zakończeniu rekrutacji kandydat otrzymuje imienny certyfikat ławnika, który upoważnia go do wykonywania czynności ławniczych. Certyfikat ławnika jest ważny przez okres 4 lat i może być przedłużony na kolejne 4-letnie okresy. Aby móc przedłużyć swój certyfikat, ławnicy muszą udokumentować swoje doświadczenie zawodowe oraz ukończyć szkolenie aktualizacyjne.
Typowy dzień pracy w zawodzie – ławnik
Praca ławnika to bardzo odpowiedzialna i ważna funkcja w państwie. Jak sama nazwa wskazuje, ławnicy są odpowiedzialni za orzekanie w sprawach rozpatrywanych przez sąd. Są to więc osoby, które muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby móc pełnić tak ważną funkcję. Typowy dzień pracy ławnika rozpoczyna się od spotkania ze stronami w sprawie, a następnie przesłuchania świadków i ustalenia faktów. Następnie ławnicy analizują cały materiał dowodowy i orzekają w sprawie. Czasem jednak zdarza się, że ławnicy muszą sięgnąć po pomoc biegłych lub innych ekspertów, aby móc dokonać prawidłowej analizy. Orzekanie w sprawach to jedna z głównych czynności ławników, jednak nie jest to jedyna ich funkcja.
Ławnicy są również odpowiedzialni za prowadzenie rozmów mediacyjnych między stronami w sprawie oraz prowadzenie postępowań egzekucyjnych. Praca ławnika to bardzo trudne i odpowiedzialne zajęcie, ale jest też bardzo ciekawe i interesujące. Dziennie ławnicy mają do czynienia z różnymi sprawami i problemami, dzięki czemu nie ma dnia, w którym byliby się nudzili.
Ławnik – jakich zarobków można się spodziewać na tym stanowisku?
Praca w sądzie to nie tylko wykonywanie obowiązków służbowych. To także odpowiedzialność i duża dawka stresu. Wymaga to odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Jeśli jednak ktoś się na to decyduje, może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Ławnicy to osoby, które mają prawo do głosu w sprawach karnych i cywilnych. Są oni wybierani spośród osób najbardziej godnych zaufania. Zarobki ławników są uzależnione od ilości rozpraw, w których biorą udział. Przeciętna pensja wynosi około 3 000 złotych miesięcznie.