Marynarz – zawód, który kojarzy się z wielkimi przygodami, białym strojem, swobodnym życiem i dobrym zarobkiem. Czy rzeczywiście zawód marynarza to taka prosta praca? Jakie są cienie bycia marynarzem, a jakie blaski? Ile zarabia i jakie ma obowiązki? Sprawdźmy!
Marynarz czym się zajmuje?
Marynarz to bardzo ogólne pojęcie, w skład którego wchodzą różne specjalności – marynarzem jest zatem i kapitan i bosman, ale także inne osoby będące częścią załogi statku. To bardzo wymagający zawód, który związany jest z specjalistycznym przygotowaniem, ale również gotowością na długie miesiące rozłąki z bliskimi i przyjaciółmi. Marynarze pracują na wielomiesięcznych kontraktach, co sprawia że większość czasu spędzają na pokładzie statku. Oczywiście dopływają do portów i schodzą na ląd, jednak kiedy są w rejsie ich całą przestrzenia – dzień i noc – jest statek. To bardzo odpowiedzialna praca, dla osób wytrwałych o dobrej kondycji fizycznej i silnej psychice. Marynarz, niezależnie od charakteru i rodzaju statku, pełni funkcje pomocnicze, które zapewniają bezpieczeństwo żeglugi morskiej, śródlądowej, handlowej lub marynarki wojennej. Zadaniem marynarzy jest przeprowadzanie prac konserwacyjnych, naprawczych oraz porządkowych na statku, a także ładowanie, wyładowywanie ładunków, splatanie lin, pełnienie wachty i wiele więcej. Szczegółowe zadania zależne są od specjalności, wśród których znajdują się:
- marynarz,
- starszy marynarz,
- motorzysta,
- sternik,
- sondażysta,
- bosman.
Jak zostać marynarzem?
Zdecydowanie nie wygląda to tak, jak w filmach z dawniejszych czasów. Nie zaciągniemy się na pokład statku tak po prostu. To wymagający zawód, który wymaga najczęściej ukończenia szkoły morskiej średniej lub wyższej, choć w niektórych przypadkach wystarczy książeczka żeglarska. Pozwoli zdobyć wykształcenie, nabyć umiejętności i wiedzy – a wiedzy tej nie da się, a przynajmniej nie powinno się zapomnieć po zdanych egzaminach. To praktyczne umiejętności, które naprawdę będą przydatne w tym zawodzie. Kończąc średnią szkołę morską, można uzyskać tytuł technika nawigacji lub mechanika okrętowego. W Polsce istnieją trzy publiczne szkoły: Zespół Szkół Morskich w Darłowie, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu. W przypadku szkół wyższych wyróżniamy: Akademię Morską w Gdyni oraz Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie. Kończąc studia absolwent uzyskuje stopień młodszego oficera. Dodatkowo, marynarze mogą korzystać z dodatkowych kursów morskich, takich jak ochrona przeciwpożarowa, czy ratownictwo. Zawód marynarza wymaga bardzo dobrego zdrowia, więc niezbędne są specjalistyczne badania pod kątem uprawianego zwodu. Gdzie marynarz może znaleźć pracę? Oczywiście najczęściej na pokładzie statku, ale w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia, pomoże mu agencja morska.
Niezbędna jest również znajomość języka angielskiego, ale największe szanse na znalezienie dobrej pracy mają osoby, które znają dwa lub nawet trzy (i więcej) języków obcych. Marynarzami są przeważnie mężczyźni do 50 roku życia.
Ile zarabia marynarz?
Praca na morzu choć wymagająca i pełna poświęceń, uchodzi za bardzo atrakcyjną finansowo. Czy tak jest w rzeczywistości? Marynarz na polskim statku handlowym zarabia od 6 000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie. Na statkach zagranicznych zarobki będą większe, zwłaszcza że są w dolarach lub euro. Najniższa pensja musi przekraczać 1100 dolarów miesięcznie – co reguluje zarządzenie Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF). Zarobki marynarza zależne są również od kilku czynników takich, jak: staż pracy, stanowisko, dodatkowe umiejętności, praca w kraju, za granicą, długość czasu spędzonego na morzu. Ze względu na stanowisko, podział zarobków wygląda następująco:
- marynarz – 1100 – 2000 dolarów,
- starszy marynarz – 1300 – 2200 dolarów,
- bosman – 1600 – 2500 dolarów,
- oficer – 3000 dolarów,
- starszy oficer – 5000 – 7000 dolarów,
- kapitan – zarobki sięgają nawet 10 000 dolarów.
Książeczka żeglarska
Książeczka żeglarska jest dokumentem, który powinna posiadać osoba pracująca na statkach handlowych – niezależnie od pełnionej tam funkcji. Dokument ten określa przebieg pracy wykonywanej na statkach oraz uprawnia do przekraczania granic Polski. Książeczka zawiera informacje o stanie zdrowia marynarza, ukończone kursy, uprawienia. Książeczka żeglarska zastępuje paszport. Książeczkę wydaje Dyrektor Urzędu Morskiego lub Urząd Konsularny, który funkcjonuje poza graniami kraju. Wniosek można składać elektronicznie lub osobiście. Jak uzyskać książeczkę żeglarską? W pierwszym etapie należy ukończyć szkolenie podstawowe w zakresie bezpieczeństwa – kurs podzielony jest na 4 odrębne szkolenia, jak: podstawowa pomoc medyczna, indywidualne techniki ratunkowe, ochrona przeciwpożarowa, bezpieczeństwo własne z odpowiedzialnością wspólną. Kurs trwa 6 dni i jest podzielony na część teoretyczną i praktyczną – i co trzeba podkreślić, nie jest łatwy. W tym czasie trzeba również wyrobić świadectwo zdrowia, które umożliwi prace na statku.
Praca marynarza to wymagające, ale dobrze płatne zajęcie, które może dać spełnienie i satysfakcje tym osobom, które naprawdę kochają żeglugę i są gotowe na wielomiesięczne rozłąki z bliskimi na lądzie.