Podczas kreowania zespołu osób, których wspólna praca ma zarówno zagwarantować oczekiwane efekty, jak i przebiegać harmonijnie, należy skupić uwagę na paru kwestiach. Wcześniejsze ich rozważenie pozwoli na wyeliminowanie czy też ograniczenie ryzyka wystąpienia w tym zespole problemów. Podjęcie się tego zadania to duża odpowiedzialność wymagająca od nas interdyscyplinarnej wiedzy.
Budowanie zespołu – wymagane umiejętności
W trakcie tego zadania okazać się umiejętności dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi, które bywają także poruszane w kursie kadrowo-płacowym. Zadanie to dotyczy wiedzy z dziedzin nauk społecznych. Zespół to nie tylko organizacja, firma, dla której osoby zatrudnione mają pracować, liczą się w nim przede wszystkim ludzie. Planowanie zespołu powinno zatem być rozpatrywane nie tylko z perspektywy biznesowej, ale także i społeczno-humanistycznej. Dzięki temu posiądziemy większe zrozumienie o zachodzących wewnątrz zespołów procesach, istotności podejmowanych przez nas decyzji oraz ich skutków. Mając wkład w sposób, w jaki dany zespół będzie działać, warto wypełnić ten początkowy obowiązek, z dużą odpowiedzialnością.
Czym kierować się przy budowaniu zespołu?
Wartości i założenia będą zdecydowanie różne, gdyż zespoły będą powoływane także i z różnymi założeniami co do ich składu, wielkości, funkcjonalności czy formy działania. Istnieją jednak pewne ogólne kwestie, które warto podjąć w kontekście przyszłej pracy zespołu.
Cel
Aby mówić o grupie społecznej, a więc także i o zespole, nie sposób pominąć kwestii celu. Mianowicie, to właśnie występowanie wspólnego celu jest jednym z, o ile nie najbardziej istotnym wraz z świadomością tworzenia grupy, elementem decydującym o jej istnieniu. Za cel jednak możemy przyjąć różne elementy, nie chodzi przy tym o cele indywidualne motywujące do pracy. Celem może być realizacja pewnego zadania, wypełnienie wspólnych obowiązków czy sama realizacja do ich spełnienia. Osiągnięcie ich możliwe jest w ramach tego zespołu, stanowią one zatem główny motywator i powód, do jego dalszego istnienia.
Zaszczepienie i dbanie o podstawowe wartości
Bycie otwartym na różnice, które będą występować pomiędzy osobami tworzącymi zespół jest istotne. Pozwala to nam na obserwowanie dynamiki, która tworzy się wraz z następującymi interakcjami. Jednak z reguły, wchodząc w zespół, spotykamy się pewnymi zasadami. Nie wynikają one wyłącznie z zasad firmy, ale są elementem dobrych praktyk, których stosowanie wydawać by się mogło oczywiste. Dbajmy o wzajemny szacunek, poszanowanie między naszymi pracownikami i pracowniczkami. Promujmy życzliwość, wzajemną pomocą i serdeczność, ale także otwartość. Twórzmy dla naszego zespołu przestrzeń, w którym każda osoba wchodząca w jego skład będzie czuła się bezpiecznie. Odpowiadajmy także na wszelkie pojawiające się potrzeby oraz konflikty, aby utworzona atmosfera grupowa nie traciła na swej jakości.
Kształt struktury organizacyjnej
Określając cel i założenia jakimi kierować się będzie nasza grupa, rozważyć musimy także i jej hierarchię. Jej określenie (lub nie) wpływać będzie na układ sił, pojawiające się stosunki i relacje między zespołem. Strategii jest tutaj wiele. Określić można jedną osobę nadrzędną, jej zastępców/czynie czy także dodatkowe osoby, sprawujące oddzielne funkcje. Władza i hierarchia to znaczące elementy, jednak coraz częściej spotkać się można z podejściem unikania jej bezpośredniej artykulacji, nie podkreślania jej lub nie wyłaniania wśród grupy jej liderów/ek czy osób zarządzających.
Sposób zarządzania
W raz z odmiennymi strategiami co do działań zachodzącymi wewnątrz zespołu, odmienny może być stosunek osób wpływających na jego z zewnątrz. Rozważyć należy stopień ingerencji, zaangażowania. Jeśli jest on bardziej bezpośredni, łatwiej jest monitorować pracę zespołu i naprowadzać go na pożądane tory. Wiąże się to jednak z wpływem, który może także i osłabić jego działanie. Pozostawienie (choć częściowe) zespołowi tzw. wolnej ręki będzie korzystne, o ile będzie się on wywiązywał z wypracowanych standardów i dotrzymywał ustalonych wartości, ciężej jednak by mieć co do tego pewność, gdy nie znajdujemy się wewnątrz obiegu informacji.
Posiadane umiejętności i potencjał ich rozwoju
Nasz zespół to osoby, obdarzone odmiennymi doświadczeniami, umiejętnościami i wiedzą. Aby jak najlepiej skonstruować zespół, warto określić jakie cechy dana osoba powinna posiadać, jakich mogłaby się nauczyć oraz jak korelowałyby one z pozostałymi członkami i członkiniami tej grupy.
Comments 1