Przygotowanie poprawnego oraz atrakcyjnego CV nie jest wcale oczywistą sprawą i to nawet wówczas, kiedy ktoś stara się o pracę w Polsce. Dla zagranicznych przedsiębiorców, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Jednak na szczęście zawsze można skorzystać z porad, które zamieszczane są na odpowiednich forach, blogach, serwisach czy w artykułach, takich jak ten.
Przygotowanie
Jeżeli ktoś szuka pracy w Niemczech, Belgii, Francji czy innym państwie należącym do Unii Europejskiej, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowywania europejskiego CV. Należy:
- podać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres, telefon, fax, e-mail, obywatelstwo, datę urodzenia;
- warto napisać coś o sobie oraz o preferowanym stanowisku pracy;
- opisać swoje doświadczenie zawodowe;
- wymienić ukończone szkoły, uczelnie, odbyte szkolenia itp.;
- wypisać swoje umiejętności, w tym koniecznie znajomość języków obcych i posiadanie prawa jazdy;
- podać dodatkowe informacje, które mogą być istotne w przypadku danego stanowiska;
- wymienić swoje zdolności i zainteresowania;
- dodać zdjęcie (na górze), klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z przepisami RODO (na dole) oraz załączniki m.in. list motywacyjny.
Wymagania jakie stawia pracodawca
Podsumowując, kiedy ktoś stara się o pracę za granicą, jego CV powinno być napisane w języku angielskim ponieważ jest to język urzędowy wielu krajów. Warto zapoznać się z językiem obowiązującym w danym kraju. Ważne, aby życiorys był przejrzysty. Najlepiej podzielić go na segmenty, podobnie w każdym z nich podać konkretne informacje. Można skorzystać z opcji, polegającej na wypełnieniu dokumentów Europass ponieważ są jednolite dla wszystkich państw członkowskich UE. Bezpłatnie udostępniane są Curriculum Vitae oraz Paszport umożliwiający zaprezentowanie umiejętności językowych.
Bardzo przydatne informację. Dziękuję za pomoc.