Umowa B2B, czyli Business to Business, to nic innego jak działalność gospodarcza, często rozumiana jako firma jednoosobowa. Forma ta staje się coraz popularniejsza, ze względu na możliwość wystawienie faktury dla pracodawcy, a także na wyższe wynagrodzenie dla pracownika. Niektórzy uważają jednak, że umowa B2B komplikuje rzeczywistość i wolą pracować na zasadzie zwykłej umowy o pracę. W artykule rozwiewamy wątpliwości.
Zalety B2B
Do najważniejszych plusów samozatrudnienia można zakwalifikować:
- Wyższe dochody niż w przypadku umowy o pracę, czy umowy- zlecenia,
- Możliwość przyjmowania zleceń od innych firm,
- Większe możliwości pracy zdalnej,
- Odliczenie podatków.
Należy zaznaczyć, że umowy B2B są preferowane zwłaszcza w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów, czyli programistów, copywriterów, specjalistów do spraw mediów, czy grafików. Zwykle pracodawca daje wybór: umowa o pracę lub umowa B2B lub umowa o dzieło albo samozatrudnienie.
Przeczytaj też o pracy dla par za granicą!
Wady B2B
Zdarza się, że osoba pracująca na zasadzie B2B musi przychodzić do biura codziennie i pracować tak samo jak zatrudnieni na zasadzie umowy o pracę. W takiej sytuacji forma samozatrudnienia nie daje elastyczności i nie zapewnia możliwości pracy zdalnej. Dodatkowo, umowa B2B ma inne wady:
- Konieczność opłat z racji ZUS, PIT5, VAT, odprowadzania podatków,
- Odpowiedzialność prawna i finansowa,
- Brak świadczeń pracowniczych, takich jak zwolnienia lekarskie, płatne urlopy, czy dodatki socjalne,
- Brak świadczeń pracowniczych, takich jak zwolnienia lekarskie, płatne urlopy, czy dodatki socjalne,
- Księgowość do prowadzenia lub konieczność znalezienia specjalisty, co generuje dodatkowe koszty,
- Większe obciążenie psychiczne.
Umowa B2B ma sporo wad, jednak wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Osoby, której prowadzą firmę na stałe i zarabiają na niej, mogą wziąć dodatkowe zlecenia, czy podjąć się pracy na zasadzie B2B i tylko na tym zyskają. Jednak ci, którzy specjalnie muszą otworzyć firmę dla jednego pracodawcy, mogą mieć sporo kłopotów prawnych i finansowych. W przypadku osób, którym zależy na stałych dochodach, stabilizacji i bezpieczeństwu oraz prawach pracowniczych, lepiej zdecydować się na umowę o pracę.
Więcej na temat umów B2B oraz innych form zatrudnienia, przeczytasz na ForumPraca.pl
Czytaj więcej o umowach B2B
Przede wszystkim takie same prawa, czego nie można powiedzieć o b2c