Laptop biurowy to narzędzie, które ostatnim czasem zyskało znacznie więcej zainteresowania, niż dotychczas. Powodem tego jest sytuacja epidemiologiczna, która spowodowała, że zarówno zatrudnieni, jaki i uczniowie zdali sobie sprawę ze znaczenia dobrego laptopa biurowego. W artykule zwrócimy uwagę na najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać odpowiedni laptop do biura.
Laptop biurowy charakterystyka
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem dobrego laptopa do pracy biurowej, oto co powinieneś o nim wiedzieć. Przede wszystkim zwróć uwagę do czego tak naprawdę potrzebujesz laptopa. Jeśli wykonujesz typowe prace biurowe, a Twoim głównym narzędziem jest Microsoft Office lub pochodne, jednocześnie często korzystasz z przeglądarki i prowadzisz konferencje wideo, możesz zakupić dobrej jakości sprzęt w przedziale 1800-3000 zł. Zacznijmy od tego dlaczego warto skupić się na zakupie laptopa, a nie komputera stacjonarnego. Za laptopem przemawia przede wszystkim jego mobilność – możesz wziąć go dosłownie wszędzie, zarówno do biura, jak i domu, czy kawiarni. Ponadto laptopy wyposażone są przeważnie w kamerę i mikrofon, co pozwoli Tobie oszczędzić konieczność zakupu kamery czy mikrofonu zewnętrznego. Przy okazji mobilności i praktyczności warto zwrócić uwagę na ekran laptopa. Odpowiednia rozdzielczość ekranu do pracy biurowej lub edukacji zdalnej to 1920 x 1080 (Full HD). Warto wybrać ekran 15,6 calowy lub 13,14 calowy – mniejszy ekran, to większa mobilność. Bez trudu zmieści się do plecaka, czy torby. Większy ekran niesie jednak lepszy komfort pracy.
Laptop do biura specyfikacja
Jak wspominaliśmy, laptop biurowy nie potrzebuje wysokiej wydajności typowej dla laptopów gamingowych. Ważne jest jednak, aby był wielofunkcyjny – wiele otwartych okien przeglądarkowych wbrew pozorom wpływają na jego wydajność. Dodatkowo, warto pamiętać, że praktyczny laptop biurowy powinien posiadać wysokiej jakości baterię – nie zawsze będzie możliwość podpięcia go pod gniazdko elektryczne. Dlatego odpowiednim wyborem jest laptop z niskonapięciowym procesorem typu Intel Core i5 oznaczony literką „U” na końcu, a także inne, jak I Core i5, i7. Prostym pracom biurowym sprostają także procesory Intel Core i3. Ponieważ technologia rozwija się, warto myśleć przyszłościowo i decydować się na wydajniejsze procesory, które sprostają nowym programom. Przy zakupie laptopa do biura, warto zwrócić szczególną uwagę na pamięć RAM, najlepsze będą zatem urządzenia z 8 GB pamięcią operacyjnej lub z możliwością rozszerzenia jej w przyszłości, jeśli zdecydujemy się na 4 GB RAM.
Klawiatura w laptopie biurowym
Przejdźmy do wygody użytkowania. Bez wątpienia w pracy biurowej ogromne znaczenie ma klawiatura. Wygląd klawiatury nie powinien być priorytetem, bo nie zawsze ładnie wyglądająca klawiatura będzie dla nas praktyczna. Przede wszystkim zastanów się, do czego będzie Tobie potrzebna klawiatura w pracy – jeśli przede wszystkim dużo piszesz, jako dziennikarz czy copywriter podstawą może być dla Ciebie klawiatura z większymi przyciskami. Jeśli jednak pracujesz na cyfrach (jak księgowy), istotna powinna być dla Ciebie klawiatura z blokiem numerycznym. Warto też zwrócić uwagę na touchpad. Jeśli przede wszystkim korzystasz z myszki, pamiętaj że nie zawsze możesz mieć ją pod ręką. Wygodny touchpad umożliwi Tobie komfortowe korzystanie z laptopa, przy każdej okazji. Zwróć zatem uwagę na jego czułość i płynność.
Co powinien zawierać laptop biurowy?
Pamiętajmy, że laptop biurowy powinien być dla nas jak zarówno wygodnym, jak i trwałym urządzeniem. O wydajnej baterii już wspominaliśmy, warto także zwrócić uwagę na wytrzymałą obudowę, czyli taką wykonaną np. z włókna węglowego, stopu aluminium, czy magnezu. Dlaczego? Jeśli często zabieramy laptopa w podróż, jego wytrzymałość będzie cenną zaletą. Przy okazji dobrze, gdyby był odpowiednio lekki – od 1,5 do 2 kg. Ponadto warto zwrócić uwagę także na szeregiem funkcji i złączy, które powinien zawierać.
- Wodoodporna klawiatura – zalany laptop to poważny problem, a przy pracy biurowej często towarzyszy nam coś do picia.
- Długi czas pracy na jednym ładowaniu – tak dla przypomnienia.
- Dysk SSD – wpływa na płynniejszą pracę laptopa.
- Złącza USB 3.0/3.1, USB typ C i Thunderbolt – komputerowe złącze komunikacyjne, możliwość łączenia się z innymi urządzeniami.
- port HDMI lub Display – możliwość m.in. łączenia z innymi ekranami (np. telewizorem).
- Port czytnik kart pamięci.
- Modem 4G / LTE .
Decydując się na zakup laptopa biurowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze potrzeby, jako użytkownika, a następnie pamiętać o tym przy wyborze urządzenia. Dobry laptop może nam służyć przez kilka lat, a ponieważ technologia stale się rozwija, warto wziąć pod uwagę nieco nowocześniejszy sprzęt, który sprosta wymaganiom przyszłości.