Umowa- zlecenie nazywana jest często umową śmieciową, jednak w świetle nowych przepisów, zleceniobiorcy nie są w najgorszej sytuacji. Reguły dotyczące umów zlecenie wynikają z kodeksu cywilnego, a nie z kodeksu pracy. W artykule zrealizowanym przy współpracy doradców finansowych, skoncentrujemy się na plusach i minusach umowy- zlecenie z punktu widzenia zleceniobiorcy.
Zalety umowy- zlecenie
Zastanawiając się nad tym, czy warto pracować na umowę- zlecenie, zawsze należy odnieść się do konkretnej sytuacji osoby szukającej pracy. Umowa- zlecenie ma następujące zalety:
- Prawo do stawki minimalnej (w 2018 roku jest to 13,70zł brutto),
- Składki ZUS, także emerytalne,
- W miarę stabilne zatrudnienie,
- Obowiązuje okres wypowiedzenia,
- Elastyczność,
- Zleceniobiorca może wykonywać pracę w dowolnym miejscu i czasie,
- Zleceniobiorca nie podlega pracodawcy, tylko konkretnej umowie,
- Wyższe wynagrodzenie dla studentów, do 26 roku życia.
Wady umowy- zlecenie
Główne wady umowy- zlecenie związane są z przede wszystkim z mniejszym bezpieczeństwem i stabilnością pracy. Dodatkowo, większości zleceniobiorców nie przysługują dni wolne, premie, ani zasiłek chorobowy. Należy dodać jednak, że praca na umowę- zlecenie często wykonywana jest tylko przez 2-3 dni w tygodniu, więc zleceniobiorca i tak ma wolne dni. Ponadto, niektórzy zleceniodawcy bezproblemowo dają urlop, a nawet wypłacają wynagrodzenie za okres na zwolnieniu chorobowym. Z drugiej strony, zdarzają się zleceniodawcy, którzy traktują zleceniobiorców jako tanią siłę roboczą. Kolejne wady umowy zlecenia to:
- Trudność przy uzyskaniu kredytu (zwłaszcza hipotecznego),
- Brak świadczeń za urlop macierzyński, czy rodzicielski (jednak w przypadku umowy o pracę na czas określony także nie ma tych świadczeń),
- Brak odszkodowania za wypadek przy pracy,
- Umowa ta nie liczy stażu pracy.
Umowa zlecenie w świetle obecnych przepisów ma sporo wad, jednak dla niektórych osób może być to bardzo dobra forma zatrudnienia. Szczególnie w przypadku osób, które pracują na umowę o pracę dla innego pracodawcy za stawkę minimalną, jest to korzystne, ponieważ można odprowadzać zryczałtowaną składkę i otrzymywać dużo wyższe wynagrodzenie z tytułu umowy- zlecenie.
Więcej na temat specyfiki umów- zlecenie, jej zalet i wad, przeczytasz na temat ForumPraca.pl
Sama pracowałam na takiej umowie. Bardzo sobie chwaliłam, ale umowa na stałe( o pracę) jest chyba lepsza, ze względu na stabilność.
pracowałem, jestem zadowolony większe zarobki