Opodatkowanie dochodów to cecha, która dotyczy większości krajów na świecie. Należy liczyć się z tym, że uzyskiwane zarobki będą podlegały podatkowi. Pojawia się pytanie jak tą kwestię zorganizować, by w miarę możliwości swój podatek minimalizować.
Do tego dochodzi również istotna kwestia a mianowicie sytuacja, w której dana osoba mieszka w jednym kraju, a dochody uzyskuje w drugim, I w tym względzie pojawia się takie zagadnienie jak unikanie podwójnego opodatkowania. Współcześnie, gdy przekraczanie granic nie stanowi żadnego problemu wiele osób pracuje w innym kraju, dlatego ta kwestia ich dotyczy. W końcu z jednej strony kraj zamieszania, gdzie powinno się rozliczać własne dochody, z drugiej kraj, gdzie się pracuje, który również będzie chciał uzyskać podatek od pracownika. Jak więc sobie z tą kwestią poradzić? Z pomocą przychodzą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. To właśnie dzięki tym umową taki problem będzie można rozwiązać.
Umowy międzynarodowe – dzięki nim unikamy podwójnego opodatkowania
Sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania są umowy międzynarodowe zawierane między krajami, w ramach których dochodzi do obopólnej zgody, że opodatkowanie będzie realizowane wyłącznie w jednym kraju. Polska ma takie umowy podpisane z większością krajów na świecie, dzięki czemu osoby pracujące za granicą nie muszą obawiać się podwójnego opodatkowania. W roku 2008 pojawiła się w Polsce ulga abolicyjna, dzięki której można było uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów z innego kraju. Podatki od środków zarobionych za granicą płaciliśmy w tym kraju, gdzie się pracowało. Dzięki uldze nie trzeba było opodatkować tych przychodów również w naszym kraju. Sytuacja jednak uległa zmianie z początkiem 2021 roku. Warto zapoznać się z tym co się zmieniło i jak obecnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o dochody uzyskiwane w innym kraju.
Ulga abolicyjna – co zmienia jej zniesienie?
Ulga abolicyjna obowiązywała rezydentów podatkowych w Polsce, którzy pracowali w innym kraju. Rezydentem jest osoba, która przebywa za granicą nie więcej niż 183 dni w roku albo centrum interesów (rodzina) znajduje się w Polsce. Zniesienie ulgi abolicyjnej sprawia, że rezydenci podatkowi w Polsce będą musieli płacić podwójne opodatkowanie. Obecnie ulga jest ukształtowana na poziomie 1360 złotych, co pozwala unikać podatku do kwoty 8000 złotych. Rozwiązaniem tego problemu może być umowa podpisana z innym krajem tak jak dzieje się w przypadku Polski i Niemiec, gdzie dzięki specjalnej umowie z metodą wyłączenia z progresją można będzie nadal uniknąć podwójnego opodatkowania. Jednocześnie należy podkreślić, że zmiana ta dotyczy rezydentów. Jeśli ktoś znajduje się na stałe w innym kraju to podwójne opodatkowanie nie będzie go dotyczyło. Na uwadze trzeba mieć również ewentualne umowy podpisywane z krajami, które Polska posiada, dzięki nim również będzie można podwójnego opodatkowania uniknąć.
Skomplikowana kwestia w zakresie podwójnego opodatkowania
Należy podkreślić, że unikanie podwójnego opodatkowania to kwestia, która należy do skomplikowanych i często jest wynikiem międzynarodowych ustaleń, negocjacji na szczeblu krajowym. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym jakie przepisy obwiązują w konkretnym kraju, by sprawdzić czy wyjeżdżając tam będzie trzeba podwójnie płacić podatek czy będzie można takiego opodatkowania podwójnego uniknąć. Ewentualnie warto także taką kwestię skonsultować z kancelarią doradztwa podatkowego, w której będzie można w tym zakresie otrzymać kompleksową pomoc.