Praca weterynarza to marzenie wielu miłośników zwierząt. Towarzystwo tych stworzeń to na pewno wielki plus zawodu lekarza weterynarii, ale nie jest jedyną kwestią, którą należy rozważyć, myśląc o podjęciu tej kariery. Sprawdź, jak wygląda praca weterynarza, jakie wykształcenie jest potrzebne oraz na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.
Lekarz weterynarii a zawód technika weterynarii
Zawód weterynarza oraz technika weterynaryjnego są często mylone, dlatego warto rozpocząć od rozróżnienia tych dwóch stanowisk.
Lekarz weterynarii (weterynarz) to specjalista, który ukończył studia i uzyskał dyplom lekarza weterynarii, a potem zrobił specjalizację i uzyskał uprawnienia nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną poprzez złożenie odpowiednich dokumentów. Oprócz tego musi charakteryzować się nienaganną postawę etyczną oraz nie może być pozbawionym praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu.
Z kolei technik weterynarii to osoba po technikum i kierunku o tej samej nazwie. W klinice jest „prawą ręką” weterynarza, czyli pomaga mu w przyjmowaniu pacjentów. Do jego zadań należy m.in.:
- pomoc przy procedurach i autopsjach,
- przygotowywanie próbek do badań laboratoryjnych,
- udzielanie podstawowej pomocy zwierzętom,
- podawanie leków, które nie wymagają recepty,
- asystowanie przy porodach.
W odróżnieniu od lekarza weterynarii technik nie może usypiać zwierząt, wypisywać recept ani przeprowadzać zabiegów wymagających ingerencji chirurgicznej.
Jak wygląda zawód weterynarza? Gdzie pracuje weterynarz?
Jakie więc obowiązki ma sam weterynarz? Dzięki ukończeniu studiów specjalizacyjnych może się on zajmować kwestiami wymagającymi ścisłej wiedzy medycznej oraz wiedzy o zwierzętach.
Weterynarze bywają zatrudnieni w wielu miejscach oprócz zwykłych klinik weterynaryjnych. Są to na przykład:
- ogrody zoologiczne,
- inspektorat weterynaryjny,
- stacje sanitarno-epidemiologiczne,
- stadniny,
- fermy hodowlane,
- firmy farmaceutyczne,
- schroniska,
- placówki naukowo-badawcze,
- zakłady produkujące specjalistyczne produkty dla zwierząt.
Każde z tych miejsc wymaga innej wiedzy i innych umiejętności do pracy, dlatego tak ważne jest, by przyszli weterynarze myśleli o dalszych etapach swojej kariery w trakcie studiów i podczas wyboru specjalizacji.
Czy nadajesz się na lekarza weterynarii / technika weterynaryjnego?
Chociaż miłość do zwierząt to ważna cecha w tym zawodzie, należy pamiętać, że nie tylko to – oprócz umiejętności – uczyni z Ciebie specjalistę w tej dziedzinie.
Przyszły weterynarz czy technik weterynaryjny musi przede wszystkim wykazywać się wysoką empatią i cierpliwością, ale również umieć pracować pod presją czasu i nie bać się wyzwań. Nie zawsze trafi Ci się bowiem spokojny zwierzak, którego aż miło będzie przyjąć. Taki specjalista musi umieć pracować z niebezpiecznymi, agresywnymi zwierzętami, a także trzymać emocje na wodzy. Tylko wtedy zabezpieczy się przed konsekwencjami psychicznymi, jakie wiążą się z tą pracą – depresją, lękami oraz poczuciem przytłoczenia nadmiarem pracy.
Ponadto w tej branży bardzo ważna jest chęć nauki i ciągłego samodoskonalenia – medycyna i technologia cały czas idą do przodu, więc trzeba mieć świadomość, że kursy i szkolenia będą Twoją codziennością. Oznacza to również zapoznawanie się z coraz to lepszym sprzętem i sposobami leczenia.
Jak zostać weterynarzem? Studia weterynaryjne w pigułce
Jak zostało wspomniane wcześniej, aby zostać weterynarzem, należy ukończyć odpowiednie studia na uczelni wyższej. Z uwagi na odpowiedzialność w tej profesji studia na kierunku weterynaria (lekarsko-weterynaryjnym) zajmują 5 i pół roku, po czym należy jeszcze złożyć szereg dokumentacji w odpowiedniej okręgowej izbie lekarsko-weterynaryjnej. Dopiero wtedy świeżo upieczony weterynarz może zacząć pracę.
Nie jest to jednak jeszcze koniec ścieżki kształcenia lekarza weterynarii. Na studiach bowiem nie zdobył on specjalizacji, która jest kluczowa do samodzielnej praktyki. Taką specjalizację można zrobić dopiero po 4 latach czynnej pracy w zawodzie. Studia specjalizacyjne trwają kolejne 2-3 lata (w zależności od wybranej specjalizacji) i są zakończone oficjalnym egzaminem organizowanym przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.
Ile zarabia weterynarz? Zarobki weterynarza w Polsce
Wynagrodzenie weterynarza zależy od wielu czynników: stażu, specjalizacji, miejsca pracy a nawet miasta, w którym praktykuje. Według portalu Wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie tego specjalisty to około 7 540 złotych brutto miesięcznie.
Nie oznacza to jednak, że weterynarze prowadzący własne gabinety weterynaryjne czy osoby o bardzo wąskiej specjalizacji nie mogą zarabiać więcej. Ci najlepsi potrafią osiągnąć średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości kilkunastu tysięcy złotych (a przynajmniej ponad 10 000 zł brutto miesięcznie). Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku pójdzie po zrobieniu specjalizacji.
Własny gabinet lekarza weterynarii
Prowadzenie własnej kliniki weterynaryjnej to marzenie wielu aspirujących lekarzy, ale stanowi realia nielicznych. Na samo jej założenie trzeba bowiem wydać niebagatelne pieniądze, a zarobki lekarza weterynarii – szczególnie na początku kariery – mogą temu nie sprzyjać.
Szacuje się, że na otwarcie swojego gabinetu trzeba wydać nawet 130 tysięcy złotych. Winne jest temu nie tylko przystosowanie miejsca do pracy (hydraulika, pomieszczenia gospodarcze), ale szczególnie specjalistyczne wyposażenie (leki, narzędzia, a zwłaszcza bardzo drogi sprzęt). Niemniej otwarcie swojego gabinetu to piękne marzenie, które często się opłaca, szczególnie w miejscach o małej konkurencji.
Ile zarabia technik weterynaryjny?
Zawód technika weterynaryjnego to alternatywa dla tych, którzy nie chcą poświęcać wielu lat na dokształcanie się (choć od niego nie uciekną). Podobnie jak w przypadku weterynarzy, zarobki techników będą różnić się w zależności od wielu czynników, jednak średnie zarobki to ok. 5 560 zł brutto. Osoby pracujące w dużych miastach mogą z reguły liczyć na wyższe wynagrodzenia, chociaż należy zauważyć, że technik zawsze zarabia mniej od weterynarza.
Źródła: medhoodie.pl, wynagrodzenia.pl