Wielu Polaków decyduje się na sezonową pracę w innym kraju, a niektórzy wyjeżdżają w celach zarobkowych na stałe. W każdym z tych przypadków trzeba zadbać o dopełnienie wszelkich formalności, jeszcze zanim spakuje się walizki.
Dokumenty kluczem do sukcesu
Przede wszystkim należy upewnić się, że dowód osobisty oraz ewentualnie paszport są ważne. Jeżeli istnieje taki wymów, trzeba zdobyć również zezwolenie na pobyt i zatrudnienie. Zwykle można uzyskać je w związku z zawarciem wstępnej umowy dotyczącej podjęcia pracy w danym kraju. Ponadto należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W tym celu składa się wniosek w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowotnego. Oczywiście każda osoba, która wyjeżdża do pracy w Holandii, Belgii, Niemczech itp. powinna mieć opłacone także ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku niektórych ofert gwarantuje je pracodawca, podobnie jak dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych. A co z ubezpieczeniem społecznym? Trzeba dowiedzieć się jakie przepisy obowiązują w państwie, w którym chce się zamieszkać i zarabiać. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że dochody uzyskane za granicą podlegają opodatkowaniu.
Podejmowanie pracy -sprawdź zanim wyjedziesz
Bez względu na to czy planuje się podjąć pracę w Norwegii, Holandii czy innym kraju, warto znaleźć ją przed opuszczeniem Polski. Zresztą wyżej zostało już wspomniane, że może być to warunkiem otrzymania niezbędnego zezwolenia. Należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat przyszłego pracodawcy i sprawdzić jego wiarygodność. Tego rodzaju weryfikacja jest zalecana również wtedy, gdy korzysta się z usług agencji pracy – chodzi o to czy pośrednik działa legalnie. O czym jeszcze trzeba pomyśleć zanim opuści się kraj? Warto zabrać ze sobą akt urodzenia oraz dokumenty potwierdzające zawarcie małżeństwa, ewentualnie otrzymanie rozwodu. Istotne jest też zarezerwowanie lokum, do którego będzie można się udać zaraz po przybyciu na miejsce.
Podsumowując
Aby zdobyć pracę za granicą można skontaktować się z odpowiednią agencją. Natomiast wiele osób działa na własną rękę, przeszukując m.in. fora, na których mają szansę znaleźć oferty zatrudnienia i uzyskać cenne porady.
Warto jeszcze wyjeżdżać do pracy za granicę?
Legalizacja pracy, zatrudnianie cudzoziemców, zezwolenia na pracę. Ja to załatwiałem z pomocą agencji w strachu przed popełnieniem błędu.