Praca za granicą bez języka wydaje się trudnym zadaniem, ale czy rzeczywiście musimy znać język kraju w którym pracujemy? Bez wątpienia jest to bardzo przydatne, ale co jeśli potrzebujemy wyjechać za granicę do pracy, ale nasze umiejętności językowe są niskie? Czy możemy znaleźć pracę za granicą bez języka? Tak – sprawdźmy, jakie są tego warunki.
Praca za granicą bez języka – możliwości
Przebywając w obcym kraju przez dłuższy czas możemy naturalnie nauczyć się co najmniej podstaw danego języka. Jednak wyjeżdżając zaopatrzeni w słownik, dogadanie się może być dla nas wyzwaniem. Istnieje przekonanie, że powinno się znać język kraju, do którego jedziemy. Jednak nie musimy znać języka niemieckiego jadąc do Niemiec – znajomość języka angielskiego bez wątpienia ułatwi nam komunikacje z wieloma osobami. Jest to język w którym możemy posługiwać się w wielu krajach Europy oraz Świata. Oczywiście sama znajomość języka angielskiego w kraju, w którym nie jest to język urzędowy może być utrudnieniem w tych zawodach, w których pracujemy z klientami. Od nich nie możemy wymagać znajomości innego języka, niż ten rodowity. Bez wątpienia jednak angielski przydaje się w agencjach pracy za pośrednictwem których szukamy zatrudnienia. Co jeśli jednak nie znamy angielskiego? Znalezienie pracy wciąż jest możliwe, ale nie takie ładne i musimy liczyć się z tym, że nie będzie ona dobrze płatna.
Praca za granicą bez języka jakie zawody?
Bez znajomości języka obowiązującego w danym kraju, czy samego języka angielskiego nie znajdziemy pracy biurowej, umysłowej czy takiej związanej z obsługą klientów. Bez znajomości języka możemy szukać zajęcia w obszarze opieki nad osobami starszymi, pracę w gospodarstwach rolnych, pracę przy sprzątaniu, a także na produkcji i na magazynie. Takie zajęcia dadzą stałe źródło dochodu, ale także z czasem szansę na poznanie języka, a tym samym możliwość podniesienia swoich kompetencji i poszerzenie ścieżki zawodowej w celu znalezienia lepiej płatnej pracy. Wracając jeszcze do wspomnianych przykładowo Niemiec, tam pracodawcy zatrudniają bez znajomości języka w takich zawodach, jak: budowlaniec, cieśla, stolarz, hydraulik i dekarz.

Praca za granicą bez języka gdzie szukać?
Nie znając języka obcego pierwszą trudnością może wydawać się samo szukanie pracy. Jednak nie jest to niemożliwe. Pracę za granicą można znaleźć poprzez ogłoszenia w Internecie, rekomendację znajomych (zawsze dobrze jest mieć kogoś znajomego w obcym kraju), za pośrednictwem agencji pracy oraz na miejscu – choć ta ostatnia opcja najbardziej sprzyjająca jest tym, którzy znają język. Optymalnym rozwiązaniem są agencje zatrudnienia, które zajmują się znalezieniem pracy dla swojego klienta, organizacją transportu, a także zakwaterowaniem. Agencje pracy współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami, a podczas wyjazdu możemy liczyć na wsparcie naszego opiekuna. Korzystając samemu z ofert pracy w internecie, nie mamy nigdy pewności czy trafimy na kogoś uczciwego – zwłaszcza, gdy nie znamy języka obcego i warunków życia w danym kraju. Znalezienie pracy za pośrednictwem znajomej osoby jest bardzo wygodne – często pomaga on nam znaleźć zatrudnienie w miejscu, w którym sam pracuje, dlatego znamy z pierwszej ręki faktyczne warunki pracy.
Umowy o pracę za granicą
Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy o zatrudnienie w obcym kraju, jest sama treść podpisywanego dokumentu. Utrudnieniem jest fakt, że taka umowa jest zawierana w języku kraju w którym zamierzamy pracować. Konieczne jest zatem zapoznanie się z prawem pracy, obowiązkami, ustawową liczbą godzin pracy, ilością dni urlopu oraz warunkami urlopu macierzyńskiego. Podobnie wygląda kwestia podatków – należy mieć świadomość, że wyjeżdżając do pracy za granicą podatki płacimy w kraju do którego migrowaliśmy, na zasadach panujących w danym Państwie. Osoby, które wyjeżdżają za pracą tymczasowo, muszą mieć na uwadze że mogą płacić podatki podwójnie – w kraju do którego wyjechali oraz w Polsce. Warto również zwrócić uwagę, czy firmy zatrudniające nas jako pracowników wypłacają nam pełną pensję, czy obciążoną np. transportem do miejsca zatrudnienia.
Praca za granicą bez języka jest możliwa – z czasem większość osób naturalnie zaznajamia się z językiem obcym i potrafi posługiwać się nim co najmniej w stopniu komunikatywnym. Dzięki szlifowaniu umiejętności, można już po kilku miesiącach znaleźć ciekawsze zatrudnienie, co wiąże się z lepszymi warunkami samej pracy, jak i jej wynagrodzeniem. Praca za granicą to dla wielu osób szansa na poprawę swojego komfortu materialnego, choć wiąże się to z wyzwaniem, jakim jest odnalezienie się w obcym kraju z dala od rodzinnego domu.