Spawacz podwodny to zawód, który łączy umiejętności spawalnicze z wiedzą na temat pracy w trudnych warunkach pod wodą. Stanowisko to wymaga wysokiego poziomu technicznych kompetencji oraz umiejętności radzenia sobie z presją i ograniczoną widocznością. Sprawdź, jakie wyzwania stoją przed spawaczami podwodnymi oraz jakie umiejętności są niezbędne, aby z powodzeniem wykonywać tę wymagającą profesję.
Czym zajmuje się spawacz podwodny? Zakres pracy
Spawacz podwodny jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Zajmuje się bowiem budową i naprawą konstrukcji metalowych pod wodą, np. rurociągów, platform wiertniczych, a nawet mostów i statków. To niezwykle odpowiedzialna profesja, w której ważne są precyzja, umiejętność działania pod presją czasu oraz pracy w różnych warunkach. W dodatku spawacz musi sobie radzić z ciśnieniem, które często będzie utrudniać mu jego zadanie i stanowić poważne niebezpieczeństwo.
Prace podwodne często wiążą się również z inspekcją i konserwacją infrastruktury morskiej oraz z uczestnictwem w montażach i demontażach. Jako ekspert taki nurek nadzoruje wszystkie tego typu działania, aby przebiegały prawidłowo.
Jak wygląda spawanie pod wodą?
Podwodne spawanie nie różni się wiele od tego, który wykonuje się na powierzchni i wbrew pozorom nie jest wynalazkiem.
W latach 50. XX wieku Konstanty Chrenow robił badania spawania pod powierzchnią wody. Przekonał się, że praca w środowisku wodnym jest równie efektywna, co umożliwiło szybki rozwój tej branży.
Spawacz wykonujący prace pod wodą przed rozpoczęciem swoich zadań powinien dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną. Na podstawie zebranych informacji ma możliwość wyboru odpowiedniego sprzętu. Jeżeli wokół nie ma zagrożeń, może przystąpić do działania. Spawacz umieszcza elektrodę na materiale, który zamierza zespawać, a następnie informuje współpracowników, że rozpoczyna swoje zadanie.
Czy praca spawacza podwodnego to niebezpieczny zawód? Śmiertelność w pracy
Praca pod wodą wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, których muszą być świadomi spawacze podczas nurkowania. Nie tylko powinni czuć szacunek wobec głębokości, ale też własnych ograniczeń, często utrudniających wykonanie zadania. Oznacza to, że ryzyko wypadków w tej branży jest bardzo duże.
Statystyki z 2023 roku dowodzą, że 13 na 1000 pracujących na przestrzeni całej kariery zawodowej umiera w wypadkach podczas pracy, co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród stanowisk technicznych.
Wobec takiej tendencji oczywistym jest, że aspirujący spawacz podwodny musi spełnić szereg wymagań, aby zacząć pracę.
Jak zostać spawaczem podwodnym? Jak uzyskać uprawnienia?
Kandydat do pracy jako spawacz podwodny musi mieć odpowiednie kwalifikacje, zarówno w zakresie psychicznym, jak i fizycznym. Z uwagi na duże ryzyko związane z profesją przyszli nurkowie przechodzą szereg psychotestów, by wykluczyć wszelkie niedociągnięcia, mogące zaważyć nawet na ich życiu. Tak samo ważny jest odpowiedni stan zdrowia. Dopiero po potwierdzeniu braku przeciwwskazań do pracy można przejść dalej.
Istotne są również kwalifikacje w zakresie spawania, które kandydat musi mieć opanowane w sposób niemalże idealny. W tej branży nie ma bowiem miejsca na pomyłki. Na początek konieczne jest więc uzyskanie certyfikatu spawacza, który to potwierdzi.
Kolejnym krokiem jest uzyskać uprawnienia nurka, dzięki któremu można później starać się o docelowe uprawnienia zawodowe w postaci ukończenia kursu spawania podwodnego. Taki kurs kończy się wymagającym egzaminem, potwierdzającym równie wymagające wykształcenie. Po uzyskaniu dyplomu nurka spawacza można zacząć rozglądać się za ofertami pracy.
Ile zarabia spawacz podwodny? Przeciętne zarobki spawaczy podwodnych
Stanowisko spawacza wodnego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem, więc korzyści finansowe muszą być do tego adekwatne. Jeśli chcesz pracować jako spawacz podwodny, możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie – w Polsce średnie zarobki wahają od 15 do 20 tysięcy złotych miesięcznie. Podnosząc wymagane uprawnienia zawodowe i zdobywając doświadczenie, mogą one wzrosnąć.
Miejsca pracy dla spawaczy podwodnych. Gdzie szukać ofert pracy?
Spawacz podwodny wykonuje swoją pracę najczęściej w miejscach związanych z przemysłem morskim i offshore: na platformach wiertniczych, statkach czy przy rurociagach. Za granicą najczęściej szuka się spawaczy w Anglii, Holandii czy Francji, a także Stanach Zjednoczonych. W Polsce zawód ten jest równie popularny, choć zdecydowanie mniej opłacany.
Ofert warto szukać wśród firm i pośredników zajmujących się poszukiwaniem pracowników technicznych, w branży morskiej oraz w budownictwie.