Szukasz pierwszej pracy? Dowiedz się jak szukać jej skutecznie. Nie jesteś na przegranej pozycji!
Szukasz pierwszej pracy? Dowiedz się jak szukać jej skutecznie. Nie jesteś na przegranej pozycji!
Pierwsza praca to z pewnością ważny punkt w życiu dla każdego młodego człowieka. Często mamy jednak pewne problemy z jej znalezieniem z uwagi na brak doświadczenia, którego przeważnie poszukują pracodawcy u kandydatów. Poszukiwanie pracy w takiej sytuacji niezależnie czy jesteśmy po szkole średniej czy ukończyliśmy studia, może być nieco problematyczne. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby skutecznie szukać pracy w takiej sytuacji a w tym tekście przedstawiamy najważniejsze porady i wskazówki, które pomogą znaleźć pierwszą pracę.
Przygotuj dobre CV
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać gdy szukamy pracy jako osoby nowe na rynku pracy — bez doświadczenia jest przygotowanie w pełni profesjonalnego i poprawnego CV. To właśnie od tego dokumentu będzie zależało czy zwrócimy uwagę rekrutera oraz czy wywrzemy na nim dobre pierwsze wrażenie. Jeśli się tak stanie, będzie mu znacznie łatwiej zaakceptować nasz brak doświadczenia, uważając nas z góry za osoby przykładające się do stworzenia CV, a co za tym dalej idzie solidne i rzetelne.
CV powinno być stworzone w kreatorze lub profesjonalnym programie. W sieci istnieje wiele różnych darmowych i płatnych kreatorów, gdzie możemy w ciągu godziny stworzyć swoje nowe i estetyczne CV. Nigdy nie powinniśmy tworzyć CV w edytorze tekstowym np. Wordzie, gdyż wyglądać będzie ono mało profesjonalnie. Kreatory CV posiadają profesjonalne graficzne szablony, które są modne i przejrzyste. Używanie kreatora tego typu jest bardzo proste i poradzimy sobie z tym zadaniem nawet jeśli nie znamy się w zaawansowany sposób na obsłudze internetu. Po wejściu na stronę wystarczy w odpowiednich rubrykach podać informacje o naszej osobie oraz wybrać kolorystykę, czcionkę czy ułożenie CV. Ostatnim krokiem jest jedynie pobranie CV w pdf-ie gotowym do wysyłania. Przed wysłaniem CV należy zawsze sprawdzić jego poprawność. literówki czy zgodność z faktami. CV musi być bezbłędne.
Bardzo ciekawą opcją na stworzenie profesjonalnego CV jest zamówienie go u osób zajmujących się tym zawodowo. Możemy zrobić to u prywatnych specjalistów tworzących dokumentację rekrutacyjną czy w agencjach pośrednictwa pracy. W zamian za opłatę, która przeważnie wynosi kilkanaście — kilkadziesiąt złotych osoby te przygotowują dla nas profesjonalne i bezbłędne CV zgodne z aktualnymi trendami i wymogami. Jest to szczególnie polecane posunięcie jeśli aplikujemy o prestiżowe lub ważne dla nas stanowisko pracy.
Ujmij odpowiednio brak doświadczenia w CV
Jeśli wiemy już jak wykonać dobre CV, należy zająć się brakiem doświadczenia, które jest główną przyczyną naszych kłopotów ze znalezieniem pracy. Ogólnie istnieją dwie możliwości. Jest to jasne powiedzenie o tym w CV już na tym etapie i jasne przedstawianie sprawy — w odpowiedni niepozostawiający niedomówień sposób. Drugim jest zaś nieco ukrycie tego faktu, licząc na rozmowę osobistą i wytłumaczenie w jej trakcie braku doświadczenia. Taktykę, którą wybierzmy, musimy przemyśleć i zadecydować o jej wyborze samodzielnie. Jeśli wolimy postawić sprawę jasno, gdyż nie lubimy się tłumaczyć, pierwsza opcja będzie lepsza. Gdy zaś jesteśmy otwartymi osobami, dla których rozmowa z kimś jest mocną stroną, warto wybrać drugą opcję.
Jak zatem jasno powiadomić pracodawcę o braku doświadczenia? Możemy utworzyć rubrykę doświadczenia i wpisać tam wszystkie mało istotne prace takiej jak dorabianie w trakcie wakacji czy wolontariaty i praktyki. Zorientuje się on od razu, iż nie mamy większego doświadczenia. Możemy też wstawić w tym miejscu wzmiankę o tym, iż nie mamy doświadczenia, ale szybko się uczymy, a nasze umiejętności i cechy charakteru wraz z wiedzą teoretyczną pozwolą szybko wdrożyć się w nowe obowiązki. Nie powinniśmy nigdy pomijać sekcji doświadczenie, nie mówiąc o tym nic w CV. Dla potencjalnych pracodawców będzie to mylące i budzące sporo wątpliwości.
Jeśli zależy nam na zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną, rozmowie osobistej i samodzielnym przekonaniu pracodawcy do siebie możemy skejci doświadczenia wpisać informacje, iż posiadamy pewne doświadczenie, lecz jest ono skromne i chętnie opowiemy o nim w trakcie osobistej rozmowy. W ten sposób nie skłamiemy a damy sobie szansę. Pracodawca zaś zainteresowany zadzwoni do nas w celu uzupełnienia informacji lub zaprosi nas na rozmowę, chcąc dowiedzieć się większej ilości informacji na ten temat, wiedząc iż nasze doświadczenie nie jest spore. To niestandardowe rozwiązanie przy tworzeniu CV, ale takie, które pozwoli przekazać informacje o małym doświadczeniu, nie będzie niezgodne z prawdą i pozwoli wyróżnić się na tle innych kandydatów, co jest bardzo istotną kwestią.
Aplikuj tam gdzie się da
Bardzo ważnym sposobem nadrabiania braku doświadczenia jest również aplikowanie w bardzo dużą liczbę miejsc. Przeważnie zasada im więcej tym lepiej sprawdzą się i w tym przypadku a postawienie na ilość to dobry ruch. Takim działaniem nic nie tracimy, a jedynie zwiększamy szanse na zainteresowanie pracodawcy swoją osobą. Nie mając doświadczenia, musimy nadrabiać innymi elementami, a wysłanie aplikacji do większej liczby firm jest dobrym tego przykładem. Z pewnością należy przeszukać wszystkie możliwe miejsca, gdzie znajdują się oferty pracy. Mogą być to najpopularniejsze portale ogłoszeniowe jak i te mniej popularne czy lokalne, o których zapomina wiele osób. Warto odwiedzić też strony poszczególnych marek np. biur podróży, sieci restauracji itd. w branży, w której szukamy zatrudnienia i samodzielnie dodawać się do bazy kandydatów. Firmy te często w pierwszej kolejności poszukują pracowników właśnie w swoich wewnętrznych bazach.
Możemy również sprawdzać aplikacje z ogłoszeniami o pracy czy gazety tradycyjne. Nie powinniśmy zapominać o social mediach i grupach tematycznych związanych z pracą w danej branży lub w danym mieście. Kolejnymi miejscami, gdzie możemy szukać pracy, są lokalne fora internetowe oraz LinkedIn. Ten portal biznesowo społecznościowy daje możliwość nawiązania wielu nowych kontaktów i rozmowy z osobami z branży.
Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną
Gdy stworzyliśmy już nowe CV, ujęliśmy odpowiednio nasz brak doświadczenia i zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, należy odpowiednio się do niej przygotować. Należy sprawdzić w internecie najczęściej zadawane pytania na tego typu spotkaniach i przygotować na nie odpowiedzi, ubrać się adekwatnie do charakteru stanowiska i renomy firmy oraz poznać informacje o niej. Należy też zadbać o punktualność oraz rozmawiać na partnerskich, a nie podrzędnych warunkach.