Spora część pracowników chce zmienić pracę ze względów finansowych, dlatego decyduje się na poszukiwanie nowego miejsca, zamiast negocjować wynagrodzenie w obecnym. Kiedy i w jaki sposób negocjować wysokość zarobków? Podpowiadamy.
W którym momencie najlepiej zacząć negocjację wynagrodzenia?
W większości przypadków najłatwiej jest otrzymać wyższą ofertę płacową już na rozmowie rekrutacyjnej. Potencjalny pracodawca może zaoferować wyższa sumę niż obecny. Z drugiej strony wysokość wynagrodzenia może być praktycznie taka sama w każdej firmie z danej branży. Najłatwiej można rozpocząć rozmowę na temat zarobków w dwóch krytycznych momentach:
- Pracodawca oferuje nam pracę, jesteśmy już po wszystkich wstępnych rozmowach,
- Sytuacja w naszej obecnej firmie się polepszyła lub zwiększył się nasz zakres obowiązków ale zarobki stoją w miejscu.
Podstawowe sposoby negocjacji
Przede wszystkim należy zrobić research i sprawdzić, jak kształtują się wynagrodzenia na tym samym stanowisku w innych firmach. Możemy skorzystać z internetowych wyszukiwarek dla danego regionu, zapytać znajomych lub zadać odpowiednie pytania na forum, na przykład ForumPraca.pl. Musimy posiadać odpowiednią wiedzę, znać stawki i trendy rynkowe. W trakcie rozmowy z pracodawcą możemy pochwalić się naszą wiedzą i wykorzystać ją jako argument. Ogromne znaczenie ma także rozmowa racjonalna, oparta na faktach, a więc na naszym doświadczeniu, zakresie obowiązków, umiejętnościach. Nie należy zapominać także o tym, że obecnie firmy uważają, że benefity są jedną z części wynagrodzenia.
W wielu przypadkach benefity sprawiają jednak, że pracodawcy odbierają z pensji drobne sumy (na przykład 100 złotych za kartę sportową, 50 złotych za ubezpieczenie zdrowotne, 50 złotych za ubezpieczenie na życie, 20 złotych za plan emerytalny, 20 złotych za dodatkowe zajęcia z siatkówki). W ten sposób tworzą się sumy, które dla niektórych mogą stanowić 1/ 10 wynagrodzenia. Dlatego też można spróbować negocjacji benefitów, aby były one darmowe. Jeżeli pracodawca nie chce nic dodać do wynagrodzenia podstawowego, możemy spróbować porozmawiać o premiach lub bonusach, albo o dofinansowaniu studiów podyplomowych lub kursów językowych. Może się także zdarzyć, że zależy nam na innej formie umowy: wtedy od razu skoncentrujmy się właśnie na tej sprawie.
Kiedy negocjacje się nie powiodą?
Zwykle od razu widać, że pracodawca nie zamierza brać udziału w negocjacjach, ponieważ nie odpisuje na maile lub nie chce się spotkać w tej sprawie. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby uważać w niektórych kwestiach. Przykładem może być negocjacja z umowy- zlecenia na umowę o pracę. W takim wypadku pracodawca może nam… obniżyć wynagrodzenia, ponieważ poniesie większe koszty. Do rozmowy o finansach należy zawsze się dobrze przygotować i pamiętać o swojej sytuacji na rynku pracy.
Wpis przygotowany przy współpracy z firmą niezależnych doradców finansowych z Gorzowa Wielkopolskiego https://kredytgorzow.pl/
Każdy chce większych wynagrodzeń a mało kto chce wnieść coś więcej do firmy i tak to w tym kraju wygląda, taka mentalnośc.
Hej, ja jestem w trakcie robienia podyplomówki na WSKZ-cie z negocjacji i mediacji, bo zostałem poproszony o uzupełnienie wiedzy z tego zakresu przez obecnego pracodawcę. Uczelnię mogę polecić, bo są dobrze przygotowane materiały, a całość nauki odbywa się online i samemu podejmuje się decyzję kiedy się logować i uczyć.