Początki języka Java sięgają roku 1991. Pierwotnie, projekt ten polegał na stworzeniu nieskomplikowanego, prostego w obsłudze języka i przyjął nazwę Green. Jednak na przestrzeni lat język ten był wielokrotnie udoskonalany i zmieniany. Dziś Java używana jest przez około 9 milionów programistów na świecie i należy do grona czołowych, globalnych technologii informatycznych. Dlaczego więc Java cieszy się taką popularnością? Sprawdźmy!
Łatwa i szybka nauka
Początkujący programiści chcący rozpocząć swoją przygodę z programowaniem zastanawiają się, od jakiego języka zacząć. Według wielu popularnych rankingów najbardziej rozpowszechniona i najczęściej wybierana jest Java. Dlaczego? Język ten powstał jako prostsza i bardziej przejrzysta alternatywa dla C++. Java zawiera niewielką liczbę elementów, a składnia cechuje się prostotą, zarówno dla programisty, jak i dla osób odczytujących kod. Dodatkowo Java cechuje się silnym typowaniem. Oznacza to, że kompilator od razu wychwytuje błędy, dzięki temu można je szybko zlokalizować, co skutecznie przyśpiesza pracę.
Jeśli marzysz o stabilnej i pełnej wyzwań pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem – odwiedź https://theprotocol.it/!
Uniwersalny język na wiele urządzeń
Java jest językiem uniwersalnym i elastycznym, a to za sprawą funkcji WORA (Write One Run Anywhere). Udostępnia ona skompilowany kod bajtowy, a to z kolei pozwala na uniezależnienie projektów od platform, z których korzystają. Takie rozwiązanie skutecznie obniża koszty związane z użyciem tego języka. Projekt napisany z wykorzystaniem składni Java bez przeszkód zadziała na różnych systemach – nieważne czy będzie to Linux, Windows czy tez MacOS. To właśnie kolejny argument przemawiający za tak ogromną popularnością tego języka.
Chcesz znaleźć stabilną i satysfakcjonującą pracę w branży IT? Zajrzyj na Pracuj.pl!
Programiści Java – cieszą się popularnością wśród pracodawców
Java to niezawodny i uniwersalny język programowania, nic więc dziwnego, że korzysta z niego mnóstwo korporacji na całym świecie. Dzięki temu, wielu programistów ma szansę na dobrą pracę z interesującymi wyzwaniami. Projekty związane z działaniem w Javie składają się z wielu zadań, wymagających różnorodnych kwalifikacji – zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych. Ze względu na tak duże zapotrzebowanie osób do pracy, dużą szansę na podjęcie zatrudnienia mają również osoby początkujące w dziedzinie IT. Sława Javy sprawiła, że powstało mnóstwo artykułów, publikacji i blogów na jej temat. To bardzo ułatwia pracę. Jeśli programista napotkał jakiś problem – szybko może sprawdzić, czy ktoś kiedyś spotkał się z podobnym kłopotem.
Innowacja i kompatybilność
Java to niezawodna i przyszłościowa technologia. Funkcjonuje już wiele lat, średnio co pół roku pojawiają się jej aktualizacje z innowacyjnymi funkcjami. Jednocześnie, język ten cechuję się kompatybilnością wsteczną, co oznacza zgodność z wersjami wcześniejszymi.
Wysokie zarobki
Programiści pracujący z Javą mogą cieszyć się wysoką płacą. Oczywiście wysokość wynagrodzenia zależy od doświadczenia zawodowego i zakresu wykonywanych obowiązków. Mediana zarobków na stanowisku programisty Java wynosi 11 000 zł brutto. Zachęca to coraz więcej osób do rozpoczęcia przygody z programowaniem, a to przekłada się na jeszcze większą popularność Javy.
Podsumowanie
Okres świetności Javy trwa już wiele lat i nic nie wskazuje na to, że szybko się skończy. Język ten wykorzystywany jest zarówno przez olbrzymie korporacje, jak i mniejsze firmy informatyczne. Wysokie zarobki oraz wizja satysfakcjonującej pracy z ciekawymi wyzwaniami sprawiają, że z roku na rok coraz więcej osób rozpoczyna przygodę z programowaniem, naukę zaczynając właśnie od Javy.
Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/wplyw-nowych-technologii-na-rynek-pracy-i-procesy-rekrutacyjne