Jakie studia wybrać, aby mieć dobrą pracę? Jeśli stoisz przed tym dylematem, nasz artykuł pozwoli Tobie poszerzyć wiedze w tym kierunku i przybliżyć Ciebie do podjęcia przyszłościowej, zawodowej decyzji. Warto jednak pamiętać, że obecnie rynek pracy nie zważa aż tak bardzo na kierunek studiów, co na umiejętności i dokonania. Wciąż istnieją zawody bez których studiów kierunkowych nie znajdziemy pracy (lekarz, prawnik), ale w wielu przypadkach nie jest to kwestia tak bardzo ścisła.
Jakie studia wybrać, aby mieć pracę w przyszłości?
Rzeczywiście studia i wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie, w niektórych branżach znacznie pomoże znaleźć nam dobrą pracę. Często kończąc szkołę średnią przyszły żak, nie potrafi zdecydować się na konkretny kierunek studiów. Czasem zdarza się tak, że podąża za wyborami kolegów, rodziców, a niekiedy wybiera po prostu niezbyt angażujący kierunek studiów, który łatwo jest ukończyć. Jednak połączenie pasji i umiejętności, może sprawić, że nawet skomplikowany kierunek studiów, może być przyjemny – pod warunkiem, że rezonuje z Twoimi zainteresowaniami. Sprawdźmy zatem, jakie studia wybrać, aby znaleźć po nich pracę i dobrze zarabiać?
- Informatyka i IT – nie da się ukryć, że branża IT zdominowała rynek pracy. To tutaj znajdziemy najlepiej płatne stanowiska pracy. I chociaż informatyka może kojarzyć się tylko z programowaniem, na kierunku informatyka zyskasz również umiejętności i wiedzę z zakresu: elektroniki, teorii sygnałów, podstaw fizyki kwantowej, architektury procesorów i sieci neuronowych. Jeśli więc ta dziedzina jest Tobie bliska i lubisz sam rozszerzać swoje umiejętności (nie tylko w czasie wykładów i ćwiczeń akademickich), to kierunek studiów dla Ciebie.
Jakie studia dadzą Tobie dobrą pracę?
Informatyka to nie jedyny kierunek, w którym możesz znaleźć stabilne i dobrze płatne zatrudnienie. Specjaliści są również poszukiwani przez pracodawców, po następujących studiach:
- Budownictwo
- Produkcja przemysłowa
- Bankowość i ubezpieczenia
- Nieruchomości
- Energetyka
- Inżynieria
- Medycyna
- Prawo
Dodatkowo kompetencje miękkie, znajomość języków obcych oraz chęć rozwoju w danej dziedzinie (już po ukończeniu studiów) z pewnością zwiększą szanse na znalezienie dobrej pracy i wspinanie się po szczeblach kariery. Zmieniające się potrzeby środowiskowe oraz rozwój technologiczny w wielu dziedzinach niekoniecznie związanych stricte z informatyką oraz IT, przyczyniły się do utworzenia nowych kierunków, takich jak:
- Ekomiasto
- Automatyzacja procesów biznesowych
- Prawo Internetu i Ochrona Informacji
- Inżynieria Produkcji w Przemyśle 4.0
Chociaż są to bardzo nowe kierunki studiów, to zdecydowanie dają absolwentowi szansę na stabilną przyszłość zawodową.
Kierunki studiów, które nie gwarantują zatrudnienia
W zmieniającym się świecie, zmienia się także ważność dotychczasowych kierunków studiów. Choć bez wątpienia budzące zainteresowanie studentów ze względu na swoją tematykę, nie gwarantują dobrej pracy. Zastanów się dobrze, jeśli chcesz studiować takie kierunki, jak:
- Filologia Polska – dla miłośników literatury i języka ojczystego kierunek atrakcyjny. Jednak na poziomie kariery zawodowej niekoniecznie. Oczywiście kończąc studia ze specjalizacją nauczycielską, można znaleźć pracę jako polonista. Kierunek jednak nie jest gwarancją znalezienia tej pracy. Po filologii polskiej jest szansa na zatrudnienie w wydawnictwach, czy mediach jednak warto pamiętać, że w tym przypadku osobiste umiejętności oraz doświadczenie, zyskiwane już podczas studiów, będzie miało znaczenie w znalezieniu pracy.
- Socjologia – niestety, choć wiedza o społeczeństwie jest ważna, to nie przynosi stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Ten kierunek warto studiować, jeśli planujemy karierę akademicką i doktorat, w przeciwnym razie trudno będzie znaleźć pracę w tym zawodzie. Alternatywą dla socjologii może być: marketing, social media, menadżer wizerunku.
- Geografia – w tym przypadku sytuacja jest podobna, jak przy filologii polskiej. Możliwe zatrudnienie głównie w edukacji lub wydawnictwach geograficznych. Alternatywą dla tego kierunku może być: turystyka i rekreacja, ochrona środowiska, ekologia. Podobna sytuacja dotyczy innych nauczycielskich kierunków, jak: chemia, biologia, historia. W tym przypadku warto rozejrzeć się za kierunkami szerszymi, jak np.: biotechnologia.
- Kulturoznawstwo – bardzo ciekawy kierunek studiów, który daje szansę na zatrudnienie w instytucjach kultury. Te jednak nie są szczególnie dobrze dofinansowane, a co za tym idzie zarobki nie są wysokie, również perspektywa awansu nie jest zbyt szeroka.
Pamiętaj, same studia nie gwarantują pracy, ale niektóre kierunki możesz za jakiś czas potraktować, jako te które zmarnowały czas i szanse na zyskanie wykształcenia w bardziej przyszłościowym kierunku. Rozważ więc swoją przyszłość i zdecyduj się na to, co rzeczywiście może zagwarantować Tobie stabilną przyszłość i jest Twoją pasją.
Zobacz również: Najlepiej płatne zawody w Polsce
Comments 2