Dużo mówi się o tym, jak ważne w pracy z ludźmi są cechy charakteru. W niektórych zawodach, takich jak np. opiekun osoby starszej ocenia się, że empatia, wrażliwość, spokój czy dobra organizacja czasu są ważniejsze od wykształcenia czy doświadczenia. Choć oczywiście najlepiej, kiedy kandydat ma rozwinięte zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde, to zazwyczaj te pierwsza są bardziej cenione. Dlaczego? Bo łatwiej nauczyć się zmieniać opatrunki i pilnować przyjmowania leków przez podopiecznego, niż zmienić swoje własne przyzwyczajenia i cechy charakteru, które są z nami od zawsze.
Cechy charakteru opiekuna seniora
Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie zaopiekować się osobą starszą? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy jesteś cierpliwa?
- Czy jesteś empatyczna, współczująca?
- Czy jesteś dobrze zorganizowana?
- Czy jesteś samodzielna?
- Czy jesteś odważna i otwarta na zmiany?
Dla wielu zleceniodawców ważne jest to, czy podopieczny zyska miłe wsparcie, czy będzie czuł się dobrze w Twoim towarzystwie. Tak naprawdę wielu osobom zależy nie tylko na tym, żeby ktoś pomógł im zmienić pozycję w łóżku, ale też porozmawiał, przeczytał książkę, gazetę, towarzyszył podczas wypoczynku na tarasie czy na spacerze. Tutaj przydaje się znajomość języka niemieckiego, jednak nawet ona niekiedy nie jest wymagana na samym początku. Wiele agencji proponuje swoim pracownikom możliwość uczestniczenia w kursach językowych.
Kompetencje miękkie i twarde
Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach ważne będzie nie tylko to, jakie cechy charakteru posiadasz, ale też jakie masz doświadczenie czy umiejętności. Są takie osoby starsze, którymi mogą opiekować się wyłącznie dyplomowane pielęgniarki, bo zakres prac w dużym stopniu obejmuje np. robienie zastrzyków czy podawanie kroplówek. Niektórzy od opiekuna oczekują zdolności psychologicznych, inni potrzebują fizjoterapeuty. Jednak zdecydowana większość ogłoszeń pracy opiekunki w Niemczech na zastępstwo ogranicza się do tego, żeby kandydat miał przynajmniej podstawową wiedzę w opiekowaniu się seniorami lub niewielkie doświadczenie w tym temacie. Jeśli osoba starsza nie mówi, to komunikatywny niemiecki nie będzie priorytetem. Ale jeśli jest osobą leżącą i wymaga transferu, to nie bez znaczenia będzie Twoja siła fizyczna i dobry stan zdrowia.
Co Cię motywuje do pracy w tym zawodzie?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna. Nie da się ukryć, że opieka nad seniorem wymaga czegoś, co określamy powołaniem. Choć zrozumiałe i oczywiste jest, że każdego zatrudnionego motywuje zarabianie pieniędzy, to jednak sukcesu nie odniosą ci, którzy koncentrują się wyłącznie na tym – wyjaśnia pracownik Konik – opiekunka osób starszych w Niemczech.
Tutaj nie ma miejsca na mechaniczne wykonywanie czynności, czy koncentrowanie maksymalnej uwagi na swoich potrzebach. Trzeba myśleć o tym, czego potrzebuje podopieczny. Wielu z nich preferuje towarzystwo osób cichych, spokojnych, które są wspierające i sprawiają wrażenie, że dla nich największe znaczenie ma samopoczucie podopiecznego i jego zdrowie.