Zawód historyka sztuki wydaje się być marzeniem wielu miłośników kultury. Każdy ten, kto chciałby wyruszyć w rejs odkrywania trofeów własnego umysłu i dzieł pierwszoplanowych twórców, powinien zaznajomić się z procedurą, jaką musi przebyć, aby zawodowo zajmować się tym, co dotąd robił zwykle z zapałem hobbysty. W tym artykule postaram się wyjaśnić wszelkie szczegóły dotyczące tego, jakim studiom trzeba się poddać, jakimi wymaganiami dysponować oraz jakie benefity i szanse rozwoju czekają na historyka sztuki. Oprócz tego przyjrzymy się sylwetce typowego dnia pracy i sprawdzimy jak wygląda wynagrodzenie dla tego stanowiska.
Najważniejsze wnioski
- Aby zostać historykiem sztuki, trzeba ukończyć specjalistyczne studia, a warunki i wymagania zależą od konkretnego stanowiska.
- Typowy dzień pracy dla Historyka sztuki obejmuje wykonywanie wielu różnych czynności, w tym przygotowywanie wystaw, pisanie tekstów i prezentacji, a także badanie zabytków sztuki.
- Zarobki Historyka sztuki zależą od szeregu czynników, takich jak stopień akademicki, lokalizacja i doświadczenie.
- Godziny pracy Historyka sztuki są zazwyczaj elastyczne.
- Zawód Historyka sztuki daje szanse na awans i mobilność między różnymi sektorami, takimi jak edukacja, badania naukowe i ochrona zabytków.
Jakie studia należy ukończyć, aby pracować jako Historyk sztuki?
Wymaganie formalne narzucone pracodawcom wobec historyka sztuki mówią, że ten musi posiadać stopień magistra na kierunku historia sztuki lub jednym z pokrewnych (np. filozofia sztuki, dziedzictwo kulturowe, muzeologia). Co więcej, oczekiwane są także bardziej precyzyjne kwalifikacje, tym samym oprócz planowego studium – chociażby w placówkach publicznych i prywatnych wyższych uczelniach, w celu zostać historykiem sztuki należy odbyć:
- Doktorat lub
- Specjalistyczne studia podyplomowe lub
- Kursy na uczelniach wyższych z zakresu historii sztuki.
Kolejnym ważnym elementem, który równoznaczny jest z akceptacją na aplikacji do pracy historyka sztuki, jest ukończenie praktyk zawodowych w muzeum lub galerii sztuki, a także w instytucjach kultury, dzięki którym dowiemy się wielu aspektów funkcjonowania administracyjnego profesji, którą chcemy zawodowo uprawiać.
Jakie kryteria trzeba spełnić, aby pracować w zawodzie Historyka sztuki?
Aby nabyć status profesjonalnego historyka sztuki, potrzebny jest trzystopniowy proces badawczy składający się z programu akademickiego, specjalistycznych kursów oraz przydatnych praktyk.
Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego zawodu jest obronienie uniwersyteckiego dyplomu z historii sztuki albo innych zbliżonych dyscyplin, jak na przykład krytyka sztuki, teoria sztuki bądź artystyczna ikonografia.
Następnym elementem jest gromadzenie szerszego zakresu wiedzy z zakresu historii sztuki poprzez rozmaite kursy i seminaria organizowane np. przez muzea. Oczywiście możliwości podnoszenia kompetencji są nieograniczone i można je wykorzystać w jakimkolwiek kierunku, tak jak indywidualne zainteresowania historyka sztuki pozwalają. Kursy i seminaria mogą być zarówno formami zorganizowanymi jak i częścią studiów podyplomowych.
Historyk sztuki – typowy dzień pracy na stanowisku
Życie historyka sztuki wygląda bardzo podobnie jak w przypadku innych zawodów w wykształceniu humanistycznym: powinien on stale zdobywać informacje i nadążać za trendami i odkryciami na światowej sceny sztuki. Typowy dzień pracy może składać się z organizacji wystaw, badań historycznych i opisywania dzieł sztuki.
Jednym z ważnych procesów wykonywanych w ramach tej pracy jest sprawdzanie autentyczności dzieł sztuki, co wymaga skrupulatnej oględziny i wnikliwej oceny różnych elementów takich jak znaki i elementy konstrukcji. Uzupełnieniem tego jest fachowe opisywanie dzieł sztuki, np. tworzenie opisów, które będą podstawą ich wystawiania w muzeach i galeriach.
Ponadto historycy sztuki często prowadzą warsztaty, uczestniczą w spotkaniach i szkoleniach. Czasem pomagają przy rekonstrukcjach zabytków lub tworzeniu programów szkolnych, aby uczyć dzieci o historii sztuki.
Najlepsi historycy sztuki mogą brać udział w międzynarodowych ekspedycjach badawczych, do których kwalifikowanych jest jedynie garstka poświęconych i obeznanych wykonawców.
Wreszcie, poza samym rozwijaniem wiedzy na temat sztuki, historycy sztuki dysponują całym arsenałem innych narzędzi. Zarządzają kolekcjami, drukują prezentacje i konserwują eksponaty w celu zachowania ich zgodnie z zaleceniami.
Jakich zarobków można się spodziewać pracując jako Historyk sztuki?
Kwestia wynagrodzenia historyka sztuki zależy od wielu czynników, przede wszystkim od jego profesjonalnych umiejętności oraz stawki specyficznej dla jego pracy. Aby zarabiać adekwatnie historyk sztuki, powinien dysponować dobrą wiedzą z zakresu zarządzania i biznesu, a także silnymi umiejętnościami komunikacyjnymi.
Zazwyczaj historycy sztuki dostają roczną umowę o pracę, przy czym stopa zarobkowa różni się według kraju. Dobrze wyszkolony historyk sztuki zarabia średnio od 64 000 do 95 000 złotych rocznie.
Korzystając z obserwacji przeszłych statystyk, Historyk sztuki jest w stanie osiągnąć dobre wynagrodzenie w każdym kraju europejskim, jak również USA. Należy jednak pamiętać, że większe i stabilniejsze środki finansowe oferowane są raczej w wysokiej pozycji zawodowej historyka sztuki, który nabył już równie wystarczającą wiedzę, a także doświadczenie.
Jakie są godziny pracy na stanowisku Historyka sztuki?
Godziny pracy historyków sztuki różnią się w zależności od rodzaju instytucji i zakresu zadań, stylu i stylu. Instytuty i muzea mają zwykle z czynnymi godzinami działalności od 9 do 17. Jednocześnie praca historyka sztuki często zawiera nadgodziny, aby umożliwić odwiedzającym wystawy, prelekcje lub imprezy.
Aby świadczyć usługi historyka sztuki, praca czasami obejmuje godziny poza biurem – wyprawy do różnych instytucji naukowych. Zajęcie to wymaga elastycznych godzin pracy oraz zdolności do pracy w domu.
Często istnieje również możliwość pracy zdalnej – gdy historyk sztuki może kontrolować swój zakres zadań z domu. Osoby wykonujące zdalną pracę wykonują szereg niepodlegających biurokracji czynności, takich jak przeglądanie dokumentów, tworzenie raportów lub opracowywanie planów zadań. Praca zdalna jest wszechstronna i często stanowi uzupełnienie działalności instytucjonalnej.
W sumie można powiedzieć, że godziny pracy historyka sztuki mogą się wahać w zależności od typu i charakteru pracy. Osoby wykonujące tę funkcję powinny jednak mieć elastyczne godziny i dobre podejście do pracy, aby poradzić sobie z różnymi sytuacjami, które często bywają dynamiczne i zmiennością. Zatem, aby zostać zawodowym historykiem sztuki, ważne jest, aby skutecznie łączyć różnorodne zadania i tworzyć interpretację sztuki.
Jakie szanse rozwoju zawodowego daje zawód Historyka sztuki?
Historycy sztuki posiadają olbrzymią szansę rozwoju zawodowego w swojej dziedzinie. Możliwości edukacyjne i artystyczne, którymi dysponują, pozwalają na pracę dynamiczną, otwartą na nowe idee, przy jednoczesnym wglądzie w przeszłość. Każdemu historykowi sztuki dają one niepowtarzalną szansę na tworzenie dzieł, które będą miały trwały wpływ i odmieniać postrzeganie sztuki.
Istnieje szereg możliwości zarobkowych i zawodowych przy wyuczonym zawodzie. Historycy sztuki mogą znaleźć zatrudnienie w muzeach, galeriach, wydawnictwach, środowiskach akademickich oraz sieciach konserwatorskich i rewitalizacyjnych. Możliwe jest także mające więcej niż tylko edukacyjne poczucie wglądu w to, jak sztuka kształtuje rzeczywistość poprzez tworzenie wystaw sztuki.
- Prowadzenie prac badawczych – historycy sztuki mogą korzystać z zasobów archiwalnych i literatury w celu budowania wiedzy na temat całkowitego kontekstu sztuki i jej miejsca we współczesnym społeczeństwie.
- Przeprowadzanie wywiadów – historycy sztuki mogą, w zależności od ich specjalizacji, stać się ekspertami, mogącymi przeprowadzać wywiady i opisywanie życia i twórczości twórców musów sztuki.
- Redagowanie dzieł – historycy sztuki mają możliwość edytowania zbiorów katalogowych i wprowadzania swojej wiedzy i umiejętności do szerszych środowisk oraz uczniów poprzez publikowanie artykułów i książek.
Z tego względu zawód historyka sztuki powinien być traktowany jako możliwość łączenia kariery z pasją.
Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących zawodu Historyka sztuki
Podsumowując, cechy wymagane dla zawodu historyka sztuki są zarówno zawodowe jak i akademickie. Zawodowo trzeba energii, kreatywności, naukowości i, oczywiście, zamiłowania w pracy z artefaktami sztuki. Większość stanowisk wymaga wykształcenia magisterskiego w historii sztuki, choć liczne oferty pracy wymagają również innych kryteriów.
Poza wykształceniem pożądane cechy obejmują umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji międzyludzkich oraz kulturalno-społeczno-politycznej świadomości. Do wymarzonego profilu historyka sztuki należy również umiejętność raportowania, projektowania, kompleksowego myślenia, współpracy z zespołem, dążenia do samodoskonalenia oraz zdolność do brania na siebie odpowiedzialności.
Jeśli chodzi o dzień pracy historyka sztuki, praca polega na rekonstrukcji spuścizny sztuki przez badanie dzieł, w których starannie weryfikuje się materię z zewnętrznymi informacjami. Zwykle wiąże się to z zapisywaniem znalezisk lub stworzeniem katalogu z danymi archiwalnymi, a także z przygotowywaniem przedstawień, wspieraniu wystaw i wykładach, w których bierze się udział.
I na koniec, płaca historyka sztuki to zwykle bardzo przyzwoita kwota o wysokim potencjale wzrostu wraz ze stażem pracy. Historycy sztuki osiągają około 80 tysięcy złotych rocznie. W zależności od rynku, jaki się preferuje, czyli czy jest to muzeum czy galeria sztuki, wybór odpowiedniego stanowiska może znacząco wpływać na wynagrodzenie. Rośnie ono również, zwłaszcza jeśli przeprowadza się działalność edukacyjną np. prowadzenie warsztatów czy szkoleń.