Kierownik recepcji to osoba odpowiedzialna za organizację pracy recepcji w hotelu, pensjonacie lub innym obiekcie noclegowym. Musi ona dbać o wysoki poziom świadczonych usług oraz o to, aby goście byli zadowoleni. Kierownik recepcji powinien też umieć skutecznie organizować pracę swoich podwładnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym zawodzie, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Kierownik recepcji – jakie studia są wymagane?
Aby zostać kierownikiem recepcji, najważniejsze jest posiadanie wykształcenia średniego. Warto jednak pomyśleć o studiach, które pomogą Ci w lepszym zrozumieniu tej roli i pozwolą na dalszy rozwój. Studia menedżerskie lub hotelarskie są idealne dla kandydatów na tę pozycję. Ponadto, przydatne mogą okazać się również studia z zakresu administracji lub marketingu.Kwalifikacje i umiejętności niezbędne do pełnienia tej roli to przede wszystkim: doskonała obsługa klienta, umiejętność pracy pod presją czasu, dobra organizacja pracy i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Ponadto kierownik recepcji powinien być osobą komunikatywną i łatwo nawiązywać kontakty, a także cechować się samodzielnością i inicjatywą.
Kierownik recepcji – jakie wymagania trzeba spełnić na to stanowisko?
Od kierownika recepcji oczekuje się profesjonalnego i życzliwego podejścia do gości, a także wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Wymaga się też, aby był on/a dobrze zorganizowany/a oraz potrafił/a sprawnie działać pod presją czasu. Ponadto kierownik recepcji musi posiadać bardzo dobrą znajomość języka angielskiego (lub innego języka obcego), a także umieć obsługiwać komputery i różne systemy rezerwacyjne.
Typowy dzień pracy na stanowisku kierownika recepcji
W dzisiejszych czasach nie ma typowego dnia pracy. Zwłaszcza osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych są zawsze w ruchu i mają mnóstwo obowiązków. Jednak mimo to można wyróżnić pewne elementy, które charakteryzują pracę kierownika recepcji. Pierwszym etapem jest planowanie. Przed rozpoczęciem pracy kierownik recepcji musi określić priorytety i ułożyć plan dnia. Jest to bardzo ważne, ponieważ cały dzień jest zwykle bardzo intensywny i nie ma czasu na improwizację. Kolejnym etapem jest spotkanie z personelem. Kierownik recepcji musi być na bieżąco ze wszystkimi sprawami, dlatego regularnie organizuje spotkania ze swoim zespołem. Podczas takich spotkań omawiane są aktualne sprawy oraz ustalane nowe zadania.
Kolejnym ważnym elementem jest kontakt z gośćmi hotelu. Kierownik recepcji musi być gotowy na wszelkie problemy i pytania gości. Ponadto musi umieć skutecznie zarządzać rezerwacjami i potrafić szybko rozwiązywać problemy logistyczne. Na koniec dnia kierownik recepcji ma czas na analizę oraz podsumowanie swojej pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala ono ocenić efektywność całego dnia oraz umożliwia planowanie dalszej pracy.
Ile wynoszą zarobki na stanowisku kierownika recepcji?
Zarobki kierownika recepcji mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz tego, czy jest to hotel-dyspozytorka / recepcjonistka na pełen etat, czy na pół etatu. Warto jednak pamiętać, że pensje kierownika recepcji są stosunkowo wysokie i mogą sięgać nawet 8 000 złotych brutto miesięcznie.