Na rynku pracy wykształcenie wyższe przestało być gwarancją dobrze płatnego zawodu, co otwiera zupełnie nowe szanse przed osobami, które nie chcą poświęcać czasu na studia. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają zawodowców po kursach lub wolą stawiać na umiejętności miękkie, a przy okazji samodzielnie szkolić swoich pracowników. Sprawdź, w jakich branżach i zawodach nie wymaga się ukończenia studiów wyższych oraz na jakie wynagrodzenie możesz w nich liczyć!
Kierowca / dostawca
Jeśli lubisz siedzieć za kierownicą, warto rozważyć pracę jako kierowca lub dostawca. Dzięki temu będziesz mógł połączyć przyjemność płynącą z jazdy z korzyściami finansowymi, szczególnie jeśli możesz pochwalić się prawem jazdy np. kategorii C+E.
Do tej pracy – poza prawem jazdy – najczęściej nie wymaga się dodatkowego wykształcenia, chyba że przewozi się ładunki, które tego wymagają. Takie kwalifikacje można jednak uzyskać na kursach, często fundowanych przez pracodawcę. Konieczne jest także uzyskanie orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego.
W 2020 roku wynagrodzenie kierowcy ciężarówki (tzw. TIR-a)wynosiło nieco ponad 6 tysięcy złotych netto.
Agent ubezpieczeniowy / nieruchomości / przedstawiciel handlowy
Te trzy stanowiska, choć wydają się poważne i złożone, wcale nie wymagają ukończenia studia. Tacy pracownicy najczęściej muszą posiadać konkretne umiejętności w celu sprzedaży produktów i usług oraz znać się na własnej marce, co można osiągnąć dzięki szkoleniu pracownika. Dzięki temu osoby zainteresowane tego typu profesją mogą mieć dobre wynagrodzenie, ale nie poświęcać czasu na studia.
Według danych statystycznych średnie miesięczne zarobki agenta ubezpieczeniowego kształtują się na poziomie około 4 tysięcy złotych. Istotne jest natomiast to, że dzięki szerokiej sieci kontaktów i klientów można zarabiać znacznie więcej. W tych branżach często funkcjonują też premie od sprzedaży, dodatkowo uatrakcyjniające wynagrodzenie.
Istotne jest, że mimo iż w 2014 roku zlikwidowano wymóg posiadania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, wielu pracodawców wciąż oczekuje od aplikujących tego dokumentu. Licencja ta jest wydawana przez Polską Federację Rynku Nieruchomości na podstawie wykształcenia (co najmniej średniego) oraz akceptacji regulaminu i zasad etyki.
Zarobki agenta nieruchomości zależą przede wszystkim od ilości i kwot zawieranych transakcji. Zasadnicza część wynagrodzenia to bowiem prowizja od transakcji. Zazwyczaj wynosi ona 2-3%.
Branża IT / programista / grafik komputerowy
Branża IT to prawdziwa kopalnia złota nawet dla osób bez wyższego wykształcenia. Firmy coraz chętniej zatrudniają specjalistów IT bez uczelnianych dyplomów. Potrzebne dla informatyka kwalifikacje łatwo bowiem zastąpić kursami, skupiającymi się na praktyce zamiast zbędnej teorii. Ponadto wielu pracowników da się przyuczyć do zawodu, a potem wysyłać na szkolenia pracownicze z nowych technologii już w trakcie zatrudnienia.
Programować i tworzyć grafikę komputerową można się nauczyć w internecie, na szkoleniach i praktykach, a potem można zamienić w dobrze płatną pracę i osiągnąć sukces bez poświęcania czasu na studia.
Według statystyk co drugi programista może pochwalić się zarobkami od 7 990 do 12 520 złotych brutto miesięcznie. Jak na kierunek, który nie wymaga ukończenia kierunkowych studiów wyższych to bardzo przyjemna suma. Przydatne tu natomiast będą certyfikaty i specjalistyczne kursy, które można wpisać do CV w trakcie szukania pracy.
Content creator / copywriter
Podobnie jak w przypadku pracy w IT, posady content creatora czy copywritera to kolejne przykłady dobrze płatnej pracy bez studiów. Jeśli lubisz pisać i znasz się na narzędziach promocji, masz szanse dobrze zarabiać nawet bez tytułu magistra na dyplomie.
Obie te profesje są teraz bardzo popularne, ponieważ marketing przeniósł się do internetu. Właśnie dlatego eksperci, a nawet osoby bez większego doświadczenia są obecnie poszukiwani w celu tworzenia atrakcyjnych treści, czego łatwo jest się nauczyć na własną rękę. Prężnie rozwijający się marketing gwarantuje ponadto ciekawą ścieżkę kariery i ciągłe dokształcanie się z nowych metod, dzięki czemu na pewno nie będziesz się nudzić. W dodatku często ta profesja umożliwia pracę zdalną, dzięki czemu nie trzeba się martwić o dojazdy lub zawieszenie w jednym miejscu.
Według serwisu Wynagrodzenia.pl co drugi copywriter otrzymuje pensję od 4 580 PLN do 7 010 PLN. Oznacza to, że dobrze płatna praca bez studiów jest możliwa, a nawet może konkurować z zawodami, gdzie posiadanie wykształcenia wyższego jest kluczowe.
Właściciel własnego biznesu
Jeśli trudno Ci znaleźć pracę bez wykształcenia wyższego, zawsze możesz założyć własną działalność i robić to, w czym czujesz się dobrze. W mediach społecznościowych funkcjonuje wiele osób prowadzących tzw. small business z rękodziełem, usługami czy inną działalnością, którzy swoje zainteresowania zamieniło w dobrą pracę.
Możesz też wejść w spółkę i zajmować się konkretnym działem firmy, np. logistyką, marketingiem albo działem zamówień. Nic Cię nie ogranicza.
Steward / stewardessa
Kolejny zawód, który można wykonywać bez studiów, to posada stewarda lub stewardessy. Chociaż brzmi łatwo, jest to bardzo odpowiedzialna praca. wymagająca nie tylko znajomości języków obcych, ale również pracy w sytuacji silnego stresu, z drugim człowiekiem i w kryzysie.
Aby zostać członkiem cabin crew, wystarczy mieć wykształcenie średnie. Lotniska (tzw. bazy) otwierają castingi bardzo często i choć proces wyboru przyszłych stewardów i stewardess jest bardzo rygorystyczny, gwarantuje niezapomniane podróże i wysokie zarobki. W polskich warunkach przeciętne wynagrodzenie stewardessy/stewarda wynosi 6 700 złotych brutto.
Technik Masażysta
Masażysta jest profesją, którą można uzyskać po skończeniu szkoły policealnej lub kursie. W trakcie takiego szkolenia zdobywa się informację na temat ciała człowieka i technik masażu, by później świadczyć usługi w SPA czy na siłowniach lub podpisać kontrakt z klubami sportowymi. Wcale nie potrzeba tu studiów na kierunku okołozdrowotnym, np. fizjoterapii, chociaż jest to pomocne, jeśli chce się otworzyć na współpracę medyczną.
Średnie zarobki w tym zawodzie to od 4 240 PLN do 5 430 PLN, chociaż są i tacy, którzy zarabiają więcej (część z nich decyduje się na ukończenie studiów).
Fryzjer
Fryzjerstwo to kolejna dziedzina, w której można się rozwinąć bez studiów. Osoby wykonujące ten zawód mogą skończyć technikum, szkołę policealną albo kurs, a potem pracować we własnym salonie albo u kogoś na etacie. Mogą też zrobić specjalizację i zająć się tym, co naprawdę lubią, a przy okazji dobrze zarobić.
Średnie wynagrodzenie fryzjerskie to ok. 4 950 PLN brutto. Są też tacy, którzy zarabiają więcej, nawet 6 610 PLN. Wszystko zależy od umiejętności, doświadczenia i miejsca pracy.
Mechanik
Fani motoryzacji mogą się zainteresować pracą mechanika. Jest to kolejna dobrze płatna praca bez wykształcenia wyższego, chociaż może się ono tutaj przydać. Często mechanicy kończą „tylko” technikum, a potem dokształcają się, zdobywając wiedzę w praktyce podczas pracy. Firmy zatrudniające mechaników często nawet nie wymagają wykształcenia wyższego, ponieważ ważniejsze są umiejętności pracownika.
Średnie zarobki mechaników samochodowych w Polsce wynoszą od 3 500 do 6 500 zł brutto miesięcznie chociaż specjaliści mogą nawet zarabiać 8 000-10 000 zł.
Kosmetyczka
Usługi kosmetyczne to duże pole do popisu dla osób, które cenią kompetencje nad dyplomy uniwersyteckie. W tej dziedzinie wcale nie potrzeba studiów na kierunku kosmetologia. by zadbać o dobre zarobki.
Specjaliści po rozmaitych kursach wykonują zawody m.in. nail techs, brow techs, wykonują zabiegi pielęgnacyjne i szkolą kolejnych specjalistów. Średnie zarobki na tym stanowisku to od 4 do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie w zależności od specjalizacji, miasta i targetu klientów. Ponadto tego typu profesje stawiają na duże możliwości rozwoju, ponieważ popyt na takie usługi nie będzie maleć – zmieni się tylko metoda pracy.
Dobrze płatne zawody bez studiów
Jak widać, istnieją zawody, do których nie potrzeba wykształcenia wyższego, by dobrze zarabiać. Ważniejsze w nich są umiejętności i nastawienie na ciągłe dokształcanie się. Obecnie firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników ceniących sobie kursy i szkolenia, dzięki którym są oni nastawieni na praktykę, co przekłada się na pozytywny rozwój firmy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby bez studiów znaleźć swoją pracę marzeń.
Comments 1