Przebranżowienie czym jest? To zmiana branży zawodowej i w każdym przypadku jest w pewnym sensie przymusowa, choć powody tego przymusu bywają różne. Czasem jest to związane z brakiem popytu na nasz produkt, czy zawód. Rozwój technologiczny sprawił, że wielu pracowników musiało zmienić branżę. Tak było chociażby z wypożyczalniami filmów wideo, które przestały być potrzebne, przy bogatej ofercie platform z serialami i filmami. Co jeszcze wpływa na przebranżowienie się i jak najlepiej do tego podejść? Sprawdź
Przebranżowienie się – wypalenie zawodowe?
Z przebranżowieniem wiążę się również wypalenie zawodowe. Jeśli praca nie sprawia nam satysfakcji, a przebywanie w niej traktujemy jako karę, warto zastanowić się, czy to nie czas na zmianę branży. Czym charakteryzuje się wypalenie zawodowe?
- Czujesz stałe zmęczenie? Wstanie rano do pracy to dla Ciebie wysiłek, ale wyniki badań lekarskich są w normie?
- Nie czujesz motywacji do pracy, brak Tobie chęci do wykonywania nawet podstawowych zadań?
- Przestajesz angażować się w życie zawodowe? Unikasz kontaktu z pracownikami?
- Jesteś niezadowolony ze swojej pensji i nie masz możliwości zwiększyć swoich zarobków?
- Nie widzisz możliwości rozwoju zawodowego w swojej obecnej pracy?
- Odczuwasz stres i tracisz pewność siebie?
Jednym z częstszych powodów przebranżowienia się, jest właśnie wypalenie zawodowe. Wiele osób uważa to za porażkę, a zmiana kwalifikacji zawodowych wydaje im się zbyt ryzykownym zachowaniem. Niestety mimo upływu czasu, ich stosunek do pracy nie zmienia się, a objawy wypalenia zawodowego nasilają się, często dochodzi do tego osłabienie, wahania nastroju, utrata masy ciała, bezsenność, a nawet depresja. Zmiana branży może być dla Ciebie szansą do ponownego poczucia satysfakcji z pracy – jednak do tej decyzji należy podejść w odpowiedni sposób.

Przebranżowienie – czego nie robić
Przebranżowienie może być Twoją szansą. Jednak rzeczywiście nie jest to coś, co należy robić z dnia na dzień. Wymaga odpowiedniego przygotowania. Czasem frustracja związana z obecną pracą, sprawia że nie działamy racjonalnie – co może prowadzić nas do impulsywnego zachowania. Jakich błędów nie popełniać przy zmianie branży?
- Impulsywna decyzja – podejmowanie decyzji pod wpływem emocji, to nie najlepszy pomysł. Wyobraź sobie, że masz naprawdę zły dzień w pracy, nie wyspałeś się, czujesz niechęć do wykonywania obowiązków, szef jeszcze bardziej Ciebie zdenerwował, nic Tobie nie idzie i dłużej już tego nie zniesiesz. Składasz wypowiedzenie, wychodzisz z pracy i… co dalej? No właśnie. Brak planu, pochopna decyzja i pojawia się kolejna fala stresu, co teraz zrobić? Przebranżowienie ma dać Tobie możliwości, a nie wpędzić Ciebie w kłopoty.
- Brak analizy swoich kompetencji i umiejętności – chcesz zmienić pracę na lepiej płatną i bardziej komfortową – jednak zapominasz o wewnętrznej analizie swoich kompetencji. Nie szukasz zatrudnienia w obecnej branży, ale nie zastanawiasz się też nad swoimi osobistymi możliwościami i kwalifikacjami, które pomogą Tobie w znalezieniu wymarzonego zawodu. W czym jesteś dobry? Do czego masz predyspozycje? Trudne pytanie? Być może w znalezieniu odpowiedzi pomoże Tobie test osobowości.
- Nie testujesz nowego zawodu – siedzisz przed laptopem i szukasz w internecie ofert nowej pracy. Coś, co brzmi dla Ciebie ciekawie, wydaje się być właśnie tym. Składasz aplikację, dostajesz pracę i… znowu rozczarowanie. Poznaj nową branżę nieco bardziej, popytaj wśród ludzi, zdecyduj się na staż, wolontariat – wypróbuj nową pracę, zanim zdecydujesz się rzucić dla niej wszystko.
- Brak potrzeb i oczekiwań – chcesz zmienić pracę z powodu chęci zmiany pracy? To za mało. Chęć na coś nowego nie wystarczy, abyś znalazł swoją branżę. Określ swoje potrzeby i oczekiwania, czego chcesz od nowej pracy? Lepszej pensji, spokojniejszego tempa, mniejszej ilości obowiązków, więcej czasu wolnego, pracy zdalnej? Czego oczekujesz? Określ to!
Przebranżowienie – jak się przekwalifikować?
Skoro już wiemy, czego nie robić przy przebranżowieniu się, skupmy się na tym jakie działania warto podjąć, aby Twoja zmiana branży zawodowej była dla Ciebie korzystna.
- Zyskaj nowe kwalifikacje – czasem jest tak, że całe swoje życie łącznie ze studiami i szkołą podporządkowaliśmy pod konkretną branżę i za nic nie potrafimy znaleźć w sobie innych kompetencji. Nie oznacza to, że jesteśmy na straconej pozycji – czas po prostu wrócić do szkoły. Sprawdź kursy zawodowe, szkolenia oraz warsztaty, które pomogą Tobie nabyć nowych umiejętności, a tym samym znaleźć to, co przyniesie Tobie spełnienie zawodowe.
- Znajdź swoją niszę – jeśli jednak nie jesteś osobą, która uważa, że ze swoich umiejętności nie da się już nic zrobić, to zastanów się w czym jesteś dobry. Co Ciebie wyróżnia? Jak talenty, które posiadasz mogą wpłynąć na Twój nowy zawód? Co Ciebie interesuje? Co możesz rozwijać? Z pewnością jest coś, co było kiedyś w obrębie Twoich zainteresowań zawodowych, ale nie zdecydowałeś się na tamten krok. Może warto do niego wrócić?
- Nawiąż kontakty – masz już kilka zawodów na oku, ale wciąż to za mało, aby podjąć konkretną decyzję? Porozmawiaj z osobami, która pracują na interesujących Ciebie stanowiskach. Popytaj wśród znajomych, odśwież dawne kontakty i po prostu porozmawiaj. To da Tobie szerszy obraz ewentualnych zajęć i może ukierunkować Ciebie na to, czego szukasz.
- Zrób plan działania – już wiesz, co chcesz robić, jednak od decyzji do mety jeszcze dłuższa droga. Zacznij od szkoleń, jeśli są one Tobie potrzebne, szlifuj swoje CV, wyślij aplikację, zdobądź pracę i złóż rezygnację ze swojego obecnego stanowiska. Nie rób tego odwrotnie, chyba że Twoje możliwości finansowe Tobie na to pozwalają. Przebranżowienie się to proces i wymaga on czasu i przygotowania.
Szukasz inspiracji w znalezieniu nowej pracy? Sprawdź najlepiej płatne zawody w Polsce!