Praca stewardessy/stewarda to marzenie wielu osób. Kojarzy się ona z podróżami, pięknymi widokami i uniformem, na który każdy patrzy, przemierzając lotnisko. Jednak ta posada to nie tylko wygląd – to także ogromna odpowiedzialność zarówno na pokładzie samolotu, jak i przed boardingiem. Jeśli chcesz zostać stwardessą, sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, ile jak zostać członkiem cabin crew, ile możesz zarabiać i czym powinien się charakteryzować idealny kandydat na takie stanowisko.
Jak wygląda praca stewardessy lub stewarda?
Większość osób kojarzy obowiązki personelu pokładowego z umilaniem czasu podróżnym w trakcie lotu, sprzedawaniem przekąsek i kosmetyków oraz dbaniem o to, by wszystko przebiegało be zakłóceń, przynajmniej w kabinie samolotu. Faktycznie – jest to bardzo ważna część tej pracy, ale nie jej całość.
Należy pamiętać, że stewardessy i stewardzi poza pracą z ludźmi wiąże silę ściśle z zachowywaniem względów bezpieczeństwa. Cabin crew podczas swojego szkolenia uczy się, jak wyewakuować samolot w półtorej minuty, ugasić pożar, udzielić niezbędnej pierwszej pomocy, przyjąć poród i poprowadzić tłum spanikowanych pasażerów. Nawet jeśli te umiejętności nie są widocznie wykorzystywane na co dzień, personel pokładowy cały czas je posiada, odświeża i dopracowuje na wypadek, gdyby trzeba było wprowadzić je w praktykę.
Stewardessy i stewardzi przed każdym kursem dbają też o wygląd wnętrza samolotu, sprzątają, uzupełniają jedzenie i napoje oraz podczas boardingu pasażerów kontrolują, czy nie wsiada ktoś potencjalnie niebezpieczny lub niezdolny do podróży (np. chory, pod wpływem środków odurzających, agresywny)
Wizerunek idealnego kandydata. Wymagania do zawodu
Wszechstronność obowiązków nieodzownie łączy się z konkretnymi wymaganiami, które musisz spełnić, jeśli chcesz zostać członkiem cabin crew. Na początku trzeba mieć ukończone od 18 do 21 lat (w zależności od firmy).
Przede wszystkim trzeba umieć pracować z drugim człowiekiem, nawet jeśli nam on nie sprzyja. Personel pokładowy bardzo często mierzy się z brakiem sympatii i współpracy z pasażerami i musi umieć sobie z nimi radzić w spokojny, ale zdecydowany sposób. Do tego potrzebna będzie wysoka znajomość języków obcych (nie tylko rodzimego i angielskiego – wielu przewoźników wymaga przynajmniej dwóch języków obcych od kandydatów) oraz umiejętność pracy w zespole. Członkowie załogi bardzo często widzą się tylko raz w trakcie pracy, a nie stanowią zespół, który zawsze ze sobą lata. Muszą więc umieć współpracować z nowymi osobami i stanowić zgraną, naoliwioną maszynę, dbającą o podróżnych podczas każdego lotu.
Oprócz kontaktu z ludźmi stewardessa lub steward będą mieli częstą styczność z jedzeniem, więc muszą mieć wyrobioną książeczkę sanepidowską. Najczęściej trzeba ją wyrobić na własną rękę – linie lotnicze będą jej wymagać już na wstępnym etapie rekrutacji, żeby jedynie rozważyć kandydaturę. Jakiekolwiek problemy z otrzymaniem tego dokumentu będą końcem marzeń o tej pracy.
@itsmekikooooo I hope this video will helps you 💖✈️#fy #foryou #fyp #foryoupage #fypシ #viral #stewardess #cabincrewlife #flightattendant #cabincrew #dubai🇦🇪 ♬ The Hills x Say It Right by GOBAITH – GOBAITH
Ponadto potencjalny członek załogi musi posiadać umiejętność pływania. Jest ona wymagana na wypadek lądowania samolotu na zbiorniku wodnym. Brak takiej zdolności wiązałby się z niemożliwością udzielenia pomocy pasażerom, co jest głównym elementem tego zawodu.
Dodatkowe cechy, które mogą podnieść nasze szanse w trakcie ubiegania się o to stanowisko, to:
- punktualność,
- miły, schludny wygląd – cabin crew są wizytówką firmy i jednocześnie mają sprawiać profesjonalne, ale sympatyczne wrażenie,
- dobra kondycja fizyczna (linie lotnicze często wymagają konkretnego wzrostu, który umożliwia np. dosięganie półek w samolocie),
- umiejętność podejmowania decyzji (szczególnie pod presją),
- poczucie odpowiedzialności,
- dyspozycyjność,
- odporność na stres, którego w tej pracy wbrew pozorom nie brakuje.
Jak zostać stewardessą lub stewardem? Sprawdź, jak wygląda rekrutacja
Rekrutacja do pracy stewardessy składa się z kilku etapów i może różnić się w zależności od linii lotniczej. Istnieją jednak pewne elementy, które zwykle się powtarzają.
Na wstępie istotna wiadomość: Najwięcej rejsów realizowanych jest w okresie letnim, na który przewoźnicy lotniczy planują przez całą zimę. Z tego powodu aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, dobrze jest składać aplikacje od października do marca.
1. List motywacyjny i CV (jeśli są wymagane)
Jak w przypadku wielu innych zawodów, aby dostać pracę jako cabin crew, często musisz napisać CV oraz list motywacyjny – wielu pracodawców wymaga dodatkowo, by były one sporządzone w języku angielskim. Na podstawie tych dokumentów przeprowadzana jest wstępna selekcja kandydatów. Tutaj ważne będzie przedstawienie swoich umiejętności oraz wyglądu, który również pełni kluczową rolę przy wyborze potencjalnych przyszłych członków załogi – wybierz więc zdjęcie, które będzie oddawało twój charakter i profesjonalizm. Ponadto część przewoźników wymaga przedstawienia nie tylko swojej twarzy, ale i całej sylwetki (np. Emirates) – zwróć na to uwagę podczas kompletowania swojego zgłoszenia.
Zaskakujące jest to, że w odróżnieniu od wielu innych zatrudniających, linie lotnicze nie przykładają tak dużej uwagi do doświadczenia przedstawionego w CV. Każdy nowy pracownik i tak będzie musiał przejść dedykowane szkolenie dla danego modelu samolotu. Ich sporządzenie ma raczej zawęzić rekruterom pole poszukiwań oraz na wstępie odrzucić te osoby, które nie spełniają podstawowych wymagań, np. nie znają języka angielskiego.
2. Spotkanie rekrutacyjne
Jeśli twoje CV i list motywacyjny przyciągną uwagę rekruterów, zostaniesz zaproszony(-a) na spotkanie rekrutacyjne. Jest to ważna i długa część procesu rekrutacji, której nie wolno lekceważyć.
Rekrutacje do pracy na pokładzie są organizowane w jednym terminie dla wszystkich kandydatów i składają się z kilku etapów. Zazwyczaj są to:
- tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna, by poznać bliżej kandydata,
- krótka rozmowa lub scenka w języku angielskim – często w formie wyzwania, np. interakcji ze sprawiającym problemy pasażerem,
- testy psychologiczne,
- testy sprawdzające znajomość i poziom języka angielskiego.
- praca w parach i/lub grupach z pozostałymi kandydatami – tutaj dobrze jest się zaprezentować jako osoba umiejąca działać w zespole.
Długość takiego spotkania to nawet cały dzień, ale konkretny czas zawsze zależy od firmy, od której starasz się o posadę. Zdecydowanie najkrótsze są spotkania w WizzAir i Ryanair, ale należy pamiętać, że te dwie linie zwracają mniejszą uwagę na doświadczenie w zawodzie podczas rekrutacji (w odróżnieniu np. od PLL Lot i Emirates, które przyjmują z doświadczeniem) i płacą mniej.
@lindapalej Jakie są najczęściej zadawane pytania, na rozmowie kwalifikacyjnej Cabin Crew? Ostatnio zasypujecie nas tym pytaniem 🤔 Ale to bardzo dobrze, bo to oznacza, że jesteście tu po to, aby zostać Cabin Crew i jesteście na to zdecydowani! 😍 Zapisz sobie tę rolkę na później i koniecznie, przygotuj sobie te odpowiedzi w języku angielskim- ❗️❗️ PAMIĘTAJ, że rozmowa odbywa się po angielsku ⚠️ ❇️ Chcesz być idealnie przygotowany/a do rozmowy lub kursu? – pytaj w komentarzu o co zechcesz! #stewardessa #cabincrew #jakzostacstewardessa #lotnictwo #pracanapokladzie #marzenieolotnictwie #szkoleniecabincrew #lotniczewyprawy#karieralotnicza #linielotnicze #stewardesslife #crewlife #aviation #jestemstewardessa#stewardessa #jestemstewardessatooczywiste ♬ Dance You Outta My Head – Cat Janice
Najbardziej wymagający proces rekrutacji do zespołu cabin crew mają linie lotnicze z Kataru. Aby zostać stewardesą Qatar Airways, należy mieć idealną sylwetkę pozbawioną blizn, czerwonych plam i tatuaży. Należy również pamiętać, że w przypadku arabskich przewoźników minimalny wiek dla członków załogi pokładowej wynosi 21 lat.
3. Szkolenie
Jeśli pomyślnie przejdziesz wszystkie etapy clearingu, czyli eliminacji kandydatów po każdym punkcie spotkania rekrutacyjnego, zaczniesz intensywne szkolenie dla cabin crew, trwające około dwa miesiące. W tym czasie przeniesiesz się do bazy treningowej swojego przyszłego pracodawcy i nauczysz się wszystkiego o bezpieczeństwie, pierwszej pomocy, procedurach awaryjnych i opiece nad pasażerami w trakcie ich podróży.
Szkolenie kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który otwiera drogę do zawodu.
4. Podjęcie pracy i okres próbny
Gratulacje! Przeszłaś(-edłeś) szkolenie i możesz oficjalnie podjąć pracę. Sprawdź jednak, jaką umowę proponuje Twój pracodawca (najlepiej jeszcze przed wysłaniem CV albo podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
Na przykład, aby zostać stewardessą w LOT, konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej — to znaczy podpisanie kontraktu B2B z firmą zamiast umowy o pracę. Zorientowanie się w temacie wcześniej usprawni proces rozpoczęcia pracy marzeń.
Na początku świeżo upieczonego członka cabin crew czeka okres próbny, trwający od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie może szkolić się pod okiem doświadczonego personelu już w praktyce, napotykać coraz to nowe sytuacje i problemy wymagające rozwiązania oraz zdobywać pewność siebie, potrzebne do wywiązywania się ze swoich codziennych obowiązków.
Minusy pracy w chmurach
Praca w liniach lotniczych wiąże się także z pewnymi minusami, o których warto wiedzieć, jeśli rozważa się podjęcie tego zawodu. Główny problem to brak unormowanego czasu pracy – co brzmi ekscytująco, dopóki nie ma się do czynienia z jet lagiem, zbyt małą ilością snu i omija się ważne rodzinne wydarzenia.
Oprócz kłopotliwych pasażerów stewardessy narzekają często na problemy ze zdrowiem. Najczęściej wymieniane są puchnące nogi, żylaki (w związku z częstym wymogiem noszenia butów na obcasach) oraz chore zatoki.
Ponadto wiele stewardess jest rozliczanych wyłącznie za czas spędzony na pokładzie samolotu. Oznacza to, że wszystkie przerwy, transport (nawet na terenie lotniska), oczekiwanie na lot i procedury przed podróżą nie są wliczane w czas spędzony jako pracownik.
Warto również pamiętać, że choć praca stewarda i stewardessy kojarzona jest często z podróżami, członkowie załogi pokładowej często nie mają w ogóle okazji na opuszczenie terenu lotniska, a co dopiero zwiedzanie. Zdarza się, że po przylocie szykują się do kolejnego kursu albo mają czas wyłącznie na udanie się do hotelu w celu odpoczynku przed kolejnym dniem pracy. Owszem, zdarzają się dni, które można przeznaczyć na odkrywanie tajemnic odwiedzonych miejsc, ale na pewno nie tak częste, jak nam się wydaje.
Ile zarabia stewardessa lub steward? Odpowiadamy
Zarobki stewardess i stewardów będą się bardzo różnić w zależności od linii. Te tańsze, takie jak WizzAir czy Ryanair, oferują początkującym stewardessom około 2000-2800 zł miesięcznie. Oczywiście, wynagrodzenie będzie się zwiększać wraz ze stażem pracy.
W przypadku droższych przewoźników wygląda to bardziej optymistycznie, ale należy pamiętać, że tacy przewoźnicy (jak np. PLL Lot) często wymagają wcześniejszego doświadczenia w awiacji. Tutaj zarobki startują na poziomie 6-8 tysięcy miesięcznie.
Sławne Emirates zapewniają swoim stewardessom i stewardom jeszcze więcej, bo ok. 2100 euro na rękę (ponad 9000 zł) plus szereg atrakcyjnych benefitów, m.in. darmowy transport do pracy, opiekę lekarską i ulgi na bilety dla rodziny i przyjaciół. Jednak dostanie się do pracy jest tutaj bardzo trudne.
Gdzie szukać ofert pracy jako cabin crew?
Oferty pracy cabin crew są najczęściej umieszczane na oficjalnych stronach przewoźników. Tam też najłatwiej znaleźć informacje o konkretnych wymaganiach dla przyszłych stewardów i stewardess.
Ważne! Musisz mieć świadomość, że kiedy dana baza lotnicza otwiera castingi na cabin crew, to szuka pracowników właśnie do siebie.
Jeśli więc np. aplikujesz do pracy w Warszawie, musisz pamiętać, że w przypadku otrzymania posady należy być gotowym na przeprowadzkę w jej okolice, by z łatwością dostawać się do lotniska (a nie liczyć na to, że ostatecznie będziesz pracować w Gdańsku). Jeśli pracodawca zdecyduje się na przyjęcie większej liczby członków cabin crew, może ich rozlokować na inne lotniska, ale pamiętaj, że większość trafia dokładnie tam, gdzie wysyłała CV.
Praca jako stewardessa/steward – sprawdź!
Praca w tym zawodzie bywa bardzo trudna, ale jest równie satysfakcjonująca. Umożliwia bowiem odwiedzanie różnych miejsc, poznawanie ciekawych osobistości i uwolnienie się od klasycznej pracy przy biurku. Jeśli nie przeszkadza ci zawrotne tempo i nie boisz się wymagającego szkolenia, warto spróbować i sprawdzić, czy nie jest to zawód twoich marzeń!